Ste tu
Home > Kultúra > Kultúra na najbližšie dni v Trebišove a okolí

Kultúra na najbližšie dni v Trebišove a okolí

Galéria Koniareň prezentuje výber z veľkoformátových grafík Jany Bercelovej vznikajúcich v posledných troch rokoch, na troch rozličných miestach – Londýn, Brusel a Humenné. Autorka reflektuje tri rozličné prostredia a kontexty, zaznamenáva fragmenty každodennosti, pozastavuje sa pri zhlukoch nesúrodých informácií z médií.


V jej tvorbe sa objavujú spoločensko-politické reflexie, otázka identity, odkazy na nástroje „prežitia“ v ktoromkoľvek mestskom prostredí, ukotvené v pop kultúre a jej rituáloch. Jednotlivé miesta pobytu si spurne určujú vlastné témy. Brusel je poznačený teroristickými útokmi a utečeneckou krízou z roku 2016. Londýn ako „rodisko“ umelkyne nabáda k otázkam veku a identity, vnútorného hľadania inšpirácie a reflektovania vlastného prístupu k umeleckej tvorbe. Najnovšia časť tvorby vznikla v Humennom. Intenzívne zmyslové aj obrazové déjà vu kontrastujú s pocitom znovunachádzania rodného mesta, osídľovania „nového“ územia, tak podobnému osídľovaniu neznámej krajiny. Prichádza nová obyvateľka Gertrude Besken.


Prekladové titulky sa v tvorbe Jany Bercelovej stávajú „priestorm“ pre hru s jazykmi, fungujú aj ako formálny element,  posúvajú zrozumiteľnosť/nezrozumiteľnosť obrazu v jej videách aj grafikách. Čerň grafickej farby, pozadia titulkov a vypnutej obrazovky je priestorom pre generovanie vlastných obrazov, pojítkom medzi kapitolami príbehu. Kombinácia vyabstrahovaných kľúčových predmetov a zašifrovaných fragmentov ponúka abstrakciu a teda priamočiary vizuálny zážitok, a zároveň možnosť odkrývania intímnej anonymity a nasledovania deja.

Médiom tejto výstavy je grafika (linoryt a linorez). Linoleum bolo donedávna takmer jediným druhom podláh a vymedzovalo priestor bytia a pohybu v panelákoch a školách. Autorka pracuje s už použitým materiálom, netrvá na dokonalosti výtlačkov. Kazy sú integrálnou súčasťou grafík. Jej vlastná váha/energia nahrádza mechaniku lisu. Netradičný prístup k tlači nelimituje veľkosťou formátu a počtom originálnych výtlačkov. Nekonečnosť kombinácii podporuje mobilita matríc a ich rytmické opakovanie, ktoré sa stáva  tvorivým nástrojom, ovplyvňujúcim význam aj emóciu diela.

Jana Bercelová študovala na Slade School of Fine Art (UCL) v Londýne. Venuje sa grafike, videu a performance, vystavovala v Horse Hospital Londýn, FAT RELIC Londýn, Limbo Limbo Londýn, Savoy Centre Glasgow.

Titul: Jana Bercelová Gertrude Besken                                                                            
Kurátor: Vladimíra Vajsová                                                                                              
Miesto: Koniareň Gallery & Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína,
Ul.  M. R. Štefánika 257/65, Trebišov                                                                               
Vernisáž výstavy: sobota 4. 8. 2018 o 18.00 h 
Výstava potrvá: 4. 8. – 29. 8. 2018   
Podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. 

 

LEVANDUĽOVÁ

Krása a vôňa levandule nás všetkých láka. Je ozdobou našich záhrad, pretože jej pestovanie nie je veľmi náročné. Krásne vonia, pôsobí ako prirodzený prírodný repelent, ochráni pôdu pred inváziou slimákov a iných škodcov. Levanduľa má mnohoraké využitie aj v domácnosti, je výbornou koreninou, má liečivé a proti bakteriálne účinky. Šálka čaju, či levanduľový kúpeľ nám dokonale zregenerujú telo.

Skupina šiestich fotografov z Fotoklubu NOVA Košice, vystavuje svoju levanduľovú nádheru v Zemplínskej knižnici v Trebišove od 25. júna do 31. augusta 2018.

Svoje potulky v Tihány v Maďarsku a v Provensálsku vo Francúzsku ponúkajú autori Jozef Kalapos, Ľubica Kremeňová, Štefan Lipovský, Eva Martinská, František Papp a Josef Svoboda na krásnych fotografiách v zajatí fialovej a voňavej levandule na výstave v trebišovskej knižnici v čase otváracích hodín.

Kultúrne leto

Aj nasledujúcu nedeľu si na ostrovčeku v parku  môžete vychutnať vystúpenie v podaní DUA KARLOS G a JANKO G

 

Jazdecké preteky v Trebišove 

DeutschMann Internationale Spedition s.r.o. a JK Larisa Trebišov  vás srdečne  pozývajú na DeutschMann Jazdecké preteky v Trebišove! Akcia sa bude niesť vo farmársko-westernovom štýle, preto neváhajte vytiahnuť kárované košele, džínsy a klobúky, ako sa patrí! 

Súťažiť sa bude v: 
1.súťaž – Hobby do 60cm
2.súťaž – Cena Prvej Stavebnej Sporiteľne do 80cm
3.súťaž – Cena JK Larisa Trebišov 90/100cm
4.súťaž – Pohár DeutschMann 110cm

Miesto konania – Sunnyho ranč a jeho Nová Koronč v Trebišove (za vojenskými kasárňami)

Čakajú na vás rôzne atrakcie:
– ukážka jazdenia
– elektrický býk
– súťaž v dojení (prekvapenie)
– nafukovací hrad v štýle westernového salóna 
– stánky s občerstvením
– výstava hospodárskych zvierat a hospodárskych strojov
– a iné … 

 

Deň obce Zemplínske Jastrabie a  obce Plechotice

 


Top