Ste tu
Home > Spravodajstvo > KSK sa pripravuje na očkovanie

KSK sa pripravuje na očkovanie

Košice/ Košický samosprávny kraj na základe poverenia Ministerstva zdravotníctva SR pripravuje spustenie veľkokapacitných očkovacích centier. Prvé v Košickom kraji vznikne v telocvični župnej Strednej odbornej školy na Ostrovského ulici v Košiciach. Očkovať by sa pilotne malo začať budúci týždeň, cez víkend 27. a 28. februára. „Nakoľko v najbližších týždňoch dostaneme obmedzený počet vakcín, ako prvé spustíme očkovacie centrum v krajskom meste. V pilotnej fáze by sme mali očkovať učiteľov. Chceme odľahčiť kapacity očkovacích centier, ktoré v súčasnosti fungujú pri nemocniciach. Krajské očkovacie centrum by preto malo začať prevádzku počas víkendu, 27. a 28. februára. Denne by sme mali zaočkovať do 800 ľudí,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach bude pripravených 6 vakcinačných kójí. Košický samosprávny kraj aktuálne pripravuje aj technické vybavenie potrebné na zabezpečenie očkovacieho procesu.


Okrem Košíc vzniknú ďalšie očkovacie centrá v každom regióne v kraji tak, aby bola zabezpečená dostupnosť očkovania pre všetkých obyvateľov. V súčasnosti Kraj realizuje pasportizáciu priestorov, ktoré sú vhodné na očkovanie v zmysle usmernení ministerstva zdravotníctva.


Vucka pokračuje v nábore dobrovoľníkov

Košický samosprávny kraj naďalej pokračuje v nábore zdravotníkov, ktorých pomoc je nevyhnutná na zabezpečenie očkovania. Online registračný formulár je zverejnený na webe web.vucke.sk/naockovanizalezi. K dnešnému dňu (18. 2.) sa zaregistrovalo vyše 210 zdravotníkov. Doposiaľ sa prihlásili primárne záujemcovia z Košíc a okolia, župa vyzýva i zdravotníkov z ďalších okresov v kraji, aby sa zapojili. Pri pilotnom očkovaní v Košiciach pomôžu aj dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. V prípade, ak má niekto záujem pomôcť s očkovaním ako dobrovoľník, prihlásiť sa môže na mailovej adrese dckk@dckk.sk.

„Obyvateľov nášho kraja chceme ubezpečiť, že očkovanie je dobrovoľné, každý, kto sa príde zaočkovať, musí podpísať informovaný súhlas. Vytvorením očkovacích centier nechceme nikoho nútiť do očkovania. Veríme však odborníkom a sme presvedčení, že v súčasnosti je to jediné účinné riešenie, ako poraziť pandémiu. Preto urobíme maximum, aby sme pomohli s očkovaním a zabezpečili jeho dostupnosť vo všetkých regiónoch v kraji,“ dodal Trnka.

Košický samosprávny kraj zriadil infolinku pre ľudí, ktorí majú otázky k očkovaniu, účinnosti vakcín, ich zloženiu alebo vedľajším účinkom na očkovanie. Operátori sú k dispozícii na telefonickej linke 0850 122 085 v pracovných dňoch od 8:00 hod. do 16:30 hod.

Zdroj: Košický samosprávny kraj


Top