Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Košická nemocnica dostala nové monitory dychu, môžu zabrániť náhlemu úmrtiu novorodencov

Košická nemocnica dostala nové monitory dychu, môžu zabrániť náhlemu úmrtiu novorodencov

KOŠICE 7. decembra (WebNoviny.sk) – Najmenším pacientom novorodeneckých oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP) a ich mamičkám už slúži desať nových monitorov typu Babysense. „Monitory dychu sme dostali od nadácie Križovatka a spoločnosti MIRAKL,“ informovala hovorkyňa univerzitnej nemocnice Ivana Stašková.


Uviedla, že za spoločnosť MIRAKL monitory odovzdala Dana Svatková. Dodala, že cez nadáciu v rámci projektu Mamička dýcham získali novorodenecké oddelenia UNLP doposiaľ 54 monitorov dychu.


Monitor upozorní rodiča na zastavenie dýchania

V prípade, ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo ak dieťa začne plytšie a pomalšie dýchať, monitor upozorní na tento stav zvukovým a svetelným signálom. Každé dieťa s rizikovým faktorom pre SIDS (syndróm náhleho úmrtia) by malo mať aj po prepustení z nemocnice tento monitor.

Univerzitná nemocnica ho môže rodičom za poplatok aj požičať. Rizikové skupiny sú napríklad predčasne narodené deti, deti s malou pôrodnou hmotnosťou do 2 500 gramov, tiež novorodenec, ak sa u niektorého z jeho súrodencov vyskytol SIDS, nízky vek matky do 20 rokov či deti matiek, ktoré mali počas tehotenstva zlú životosprávu.

Každé dieťa má vlastnú podložku

Chceli by sme sa veľmi pekne poďakovať za nové monitory dychu, ktoré opäť zlepšia starostlivosť o našich najmenších pacientov. Teraz už každé dieťatko u nás hospitalizované má v postieľke apnoe podložku, či je pri mamičke, alebo na oddelení. Monitor dychu spoľahlivo odhalí náhlu zástavu dychu a pri rýchlom poskytnutí prvej pomoci môžeme bábätko zachrániť. Mamičky sú spokojnejšie, lepšie spia, tým sa aj laktácia rozvíja rýchlejšie a na druhej strane aj práca zdravotníckeho personálu je uľahčená,“ uviedla primárka neonatológie Iveta Kostelníková.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom SIDS.

Viac k témam: monitor dychu, novorodenci, Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice
Zdroj: Webnoviny.sk – Košická nemocnica dostala nové monitory dychu, môžu zabrániť náhlemu úmrtiu novorodencov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top