Ste tu
Home > Ekonomika > Koronavírus vplýva aj na firmu Apple, v Číne klesá dopyt po iPhonoch

Koronavírus vplýva aj na firmu Apple, v Číne klesá dopyt po iPhonoch

18.2.2020 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Apple nesplní svoj finančný plán pre svoj druhý účtovný kvartál, ktorý sa končí k 30. marcu. Dôvodom je vírusová epidémia, ktorá firmu prinútila obmedziť výrobu v Číne. Spoločnosť v pondelok uviedla, že všetky jej čínske výrobné prevádzky sa nachádzajú mimo provincie Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy. Všetky dotknuté závody už podľa firmy obnovujú činnosť, výroba sa ale rozbieha iba pomaly.


Dopyt po iPhonoch v Číne klesá aj vzhľadom na to, že veľká časť zo 42 čínskych obchodov Apple je zatvorená alebo funguje iba v obmedzenom režime. Čína je pre Apple tretím najväčším trhom podľa počtu predaných iPhonov po USA a Európe. Mimo Číny zostáva dopyt podľa firmy silný a v súlade s očakávaniami.


Apple koncom januára informoval, že svoj zisk v druhom účtovnom kvartáli očakáva v sume 63 až 67 mld. USD. Aktualizovaný odhad firma nezverejnila vzhľadom na tom, že situácia sa stále vyvíja. Presnejšie informácie k finančnému výhľadu plánuje zverejniť v apríli.

Počet obetí nového koronavírusu v pevninskej Číne stúpol na 1 868 a celkový počet potvrdených prípadov nákazy v krajine dosiahol 72 436. Ochoreniu v utorok podľahol aj riaditeľ nemocnice v meste Wu-chan, ktoré je epicentrom nákazy. Čínske úrady sa snažia upokojiť situáciu tvrdením, že u väčšiny nakazených vírus spôsobil len mierne ochorenie. Od začiatku tohto mesiaca tiež údajne klesá počet nových prípadov. (1 EUR = 1,0835 USD)

Viac k témam: koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus vplýva aj na firmu Apple, v Číne klesá dopyt po iPhonoch © SITA Všetky práva vyhradené.


Top