Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Konzorcium zodpovedné na D4 a R7 na čele so štátom zlyhali podľa Draguna už na začiatku

Konzorcium zodpovedné na D4 a R7 na čele so štátom zlyhali podľa Draguna už na začiatku

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Pri výstavbe D4R7 zlyhali kontrolne mechanizmy štátu. Konštatoval to vo štvrtok na brífingu pred Ministerstvom vnútra SR Miroslav Dragun z Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja.

„Celý problém je v tom, že konzorcium zodpovedné za výstavbu D4R7 na čele s ministerstvami a štátom zlyhali už na začiatku, keď pôvodné teleso D4R7 malo stáť na pilieroch a nie na vale. Preto konzorcium ani nikto iný nebol pripravený na to, že bude potrebné veľké množstvo zeminy, štrkov a iných materiálov na stavbu týchto komunikácií,“ uviedol.

Používali kontaminovanú pôdu

Podľa neho je pravda, že pri stavbe bola používaná kontaminovaná pôda a je presvedčený, že sa bude musieť stavba zlikvidovať, treba však počkať na výsledky merania.

Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja zhruba pred rokom podal prvé trestné oznámenie pre podozrenie z navážania nebezpečného odpadu na stavbu diaľničného obchvatu D4R7 do Jaroveckého ramena na pravom brehu Dunaja, ako aj vyvážanie nebezpečného odpadu z blízkeho okolia na ľavý breh Dunaja.

„Viac ako rok sme upozorňovali, že sa do Jaroveckého ramena a iných častí vyváža stavebný odpad – tehly či roksorové tyče. Skoro rok sme čakali na akýkoľvek krok, či už Inšpekcie životného prostredia, alebo polície. Dnes sme zistili, že sa vykonali nejaké zásahy a zaistili niektorí ľudia,“ podotkol Dragun.

Na zmeny upozorňovali aj ochranári

Dragun tiež zdôraznil, že tento odpad sa vozil aj do chránených území európskeho významu. „Aj ochranári upozornili že v okolí Jaroveckého ramena zmizol orliak morský, jeden z významných chránených dravcov,“ dodal.

Bratislavskí policajti vo štvrtok od skorého rána vykonávali procesné úkony súvisiace s environmentálnou trestnou činnosťou. V rámci toho robia viaceré prehliadky bytových aj nebytových priestorov.

Podľa medializovaných informácií polícia zasahuje vo firme D4/R7 Construction, s.r.o. v bratislavskom Novom Meste, zamestnancov nepúšťajú do sídla. Policajti preverujú aj firmy, ktoré na D4/R7 pracujú.

Za výstavbu D4/R7 je oficiálne zodpovedné konzorcium firiem zo Španielska a Rakúska. Ide o podozrenia, že sa pri výstavbe používa kontaminovaná pôda. Prvé trestné stíhanie súvisiace s obchvatom sa začalo ešte vlani v lete.

Viac k témam: diaľnica D4, Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja, obchvat R7 D4
Zdroj: Webnoviny.sk – Konzorcium zodpovedné na D4 a R7 na čele so štátom zlyhali podľa Draguna už na začiatku © SITA Všetky práva vyhradené.

Top