Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Kontroly na hraniciach budú rozdelené do troch základných stupňov, od 5. júla platí druhý

Kontroly na hraniciach budú rozdelené do troch základných stupňov, od 5. júla platí druhý

Zdieľaj tento článok

30.6.2021 (Webnoviny.sk) – Vláda na svojom stredajšom rokovaní odobrila COVID automat – hranica. Cieľom materiálu je nastaviť pravidlá výkonu kontrol protiepidemických povinností na vonkajších a vnútorných hraniciach SR zo strany policajného zboru.


V predkladacej správe sa uvádza, že vnútorné hranice po vstupe SR do schengenského priestoru v roku 2007 možno prekračovať bez toho, aby sa vykonávali kontroly osôb, a preto sú z pohľadu boja proti pandémii COVID-19 najzraniteľnejšie.


Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava

Pravidlá týkajúce sa kontrol na vnútorných hraniciach sú rozdelené do troch základných stupňov, od ktorých sa odvíja ich intenzita. V prvom stupni sa bude vykonávať monitoring a náhodná kontrola osôb na vstupe a v blízkosti hraníc. Kontrolu bude zabezpečovať policajný zbor.

V druhom stupni sa zavedie intenzívna kontrola a bude sa kontrolovať väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava. Kontroly bude vykonávať policajný zbor s podporou Ozbrojených síl SR (OS SR). Do druhého stupňa patrí aj uzavretie niektorých malých menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc.

Od 5. júla druhý stupeň kontroly

Intenzívna kontrola, teda kontrola každej osoby vstupujúcej na územie SR, bude platiť pre tretí stupeň. Kontrola bude prebiehať 24 hodín, sedem dní v týždni. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava.

Aj pre tretí stupeň bude platiť uzavretie menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc. „Nariadenie vlády SR určuje hraničné priechody, ktoré je možno využiť na prekračovanie vnútorných hraníc. Prekračovanie na iných miestach nie je možné,” píše sa v COVID automate – hranica.

Od pondelka 5. júla bude podľa schváleného uznesenia platiť druhý stupeň kontroly hraníc. Návrh na určenie príslušného stupňa Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach SR bude vláde predkladať minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Viac k témam: COVID automat – hranica, hraničné kontroly, kontroly na hraniciach, Koronavírus, pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kontroly na hraniciach budú rozdelené do troch základných stupňov, od 5. júla platí druhý © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top