Ste tu
Home > Kultúra > KONIAREŇ HOSTÍ VÝSTAVU JURAJA TOMANA

KONIAREŇ HOSTÍ VÝSTAVU JURAJA TOMANA

Juraj Toman (1985) patrí k mladším predstaviteľom súčasnej slovenskej maľby. Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (ateliér Klaudie Kosziby) a  Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde v roku 2014 získal titul ArtD. Žije a tvorí v Trenčíne.  Momentálne pôsobí ako odborný asistent na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde vedie ateliér maľby.

Juraj Toman maliarsky zachytáva urbánny priestor bezprostredného okolia v ktorom žije, v ktorom sa nachádza, po ktorom sa prechádza. Toman je pozorovateľ, ktorý skúma vnímanie svojho okolia a podmienky, ktoré vedú k tvorbe obrazu tohto okolia. Vyberá si pre niekoho zarážajúce motívy, a prostredníctvom maliarského média ponúka divákovi svoj pohľad.  V tomto pohľade môžeme nájsť  črty meditatívneho, črty nostalgického, črty ponurého ale aj črty vtipného a hravého.

Na aktuálnej výstave predstavuje početnejší súbor menších diel a niekoľko stredoformátových plátien. Ku komornému  výberu malieb prislúcha  aj vyratúvaný názov aktuálnej výstavy: Prechádzky po meste, červené ponožky, žltý bager a iné.

Mesto je pre Juraja Tomana neodolateľný fenomén uvažovania a zobrazovania. Toman zachytáva miznúce miesta mesta, zachytáva tône a zátišia mesta na miestach, ktoré môžu byť na prvý pohľad bezútešné (staré opustené budovy, betónové torzá, panelákové vchody). Tlmočí svoju skúsenosť urbánneho chodca a vnímavého pozorovateľa, odkrýva intimitu anonymity mesta. Takáto intimita v anonymite sa dá odkryť aj v motíve nôh, ktorý sa v Tomanových obrazoch opakuje (nohy v červených ponožkách, nohy gigantickej sochy zo sna). Nohy odkazujú na prítomnosť pozorovateľa, rytmickú chôdzu a odtláčanie sa do priestoru, ktorým každý deň chodíme, priestoru, ktorý sa stáva nami.  Podobne uvažuje o meste srbský architekt  Bogdan Bogdanović, ktorý vo svojej knihe esejí Mesto a démoni, píše o svojom presvedčení a opodstatnenosti myšlienky, že ja som malé mesto a mesto je jedno veľké JA. K tomuto presvedčeniu pridáva otázku. Lebo ak niečím takým nie sme, ak niečím takým nie je mesto, tak potom, čím sme?


Názov výstavy:  Prechádzky po meste, červené ponožky, žltý bager a iné.

(Výstava malieb  Juraja Tomana)

Kurátor výstavy: Martin Kratochvil

Termín: 23. 9. – 16. 10.  2016

Vernisáž: 23.9. 2016 / piatok / o 18.00 hod.

Organizátor: o.z. KONTEXT a galéria KONIAREŇ

Spoluorganizátor: Mesto Trebišov

S finančnou podporou FPU

juraj-toman-prechadzky-po-meste-cervene-ponozky-zlty-bager-a-ine-a3-na-tlac

kalendar_september16


Tlačová správa

 

Redakcia
Redakcia
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top