Ste tu
Home > Ekonomika > Klub 500 odporúča vláde riešiť ekonomiku ako celok, očakáva pomoc pre malých i veľkých

Klub 500 odporúča vláde riešiť ekonomiku ako celok, očakáva pomoc pre malých i veľkých

23.3.2020 (Webnoviny.sk) – Vláda musí riešiť ekonomiku ako celok a nesmie rozdeľovať spoločnosť na malých a veľkých. Pre agentúru SITA to v súvislosti s chystanými opatreniami na stlmenie ekonomických dopadov koronavírusu uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták.


Vláda by podľa neho mala riešiť dopady na chod priemyslu, poľnohospodárstva a služieb. “Vláda je tu pre všetkých občanov a pre všetkých podnikateľov. Ak nebude riešiť ekonomiku ako celok, nebude riešiť nič,” tvrdí Soták. Klub 500 podľa neho očakáva, že vláda pripraví opatrenia, v ktorých nezabudne na žiadnu z týchto skupín, a ktoré vytvoria predpoklady na skorý návrat ekonomiky „do normálu“ po prekonaní súčasnej situácie.


“Ak predseda vlády deklaruje otvorené vládnutie a skutočnosť, že vždy bude národu hovoriť pravdu, tak si vláda musí vypočuť aj pravdivý a skutočný obraz ekonomiky zo strany podnikateľov,” povedal predseda Klubu 500. Upozornil na to, že štátny rozpočet, ktorý vláda rozdeľuje, napĺňajú podnikatelia v jednotlivých sektoroch.

“Vláda sa musí starať o tých, ktorí museli svoje fabriky zastaviť, alebo obmedziť svoje výroby v priamom dôsledku opatrení jednak slovenskej vlády, ale aj vlád ostatných krajín Európskej únie, keďže sme exportná ekonomika,” tvrdí Soták.

V hre sú desiatky opatrení

Vláda tak podľa neho vo svojich opatreniach nemôže zabúdať ani na tých, ktorí svoje výroby s vypätím všetkých síl udržiavajú a zabezpečujú mzdy svojim zamestnancom, a tým aj chod ekonomiky.

Viac o téme: Koronavírus

Nový kabinet chystá na zmiernenie dopadov šírenia koronavírusu na hospodárstvo desiatky opatrení. Vyplýva to z aktuálnej pracovnej verzie návrhov opatrení, ktoré v sobotu prostredníctvom sociálnej siete uverejnil nový šéf finančného parlamentného výboru Marián Viskupič.

Podľa nich nový kabinet uvažuje napríklad nad odsunutím platenia dane z príjmov až na koniec septembra, nad dočasným zastavením štátnych kontrolných činností u podnikateľov, ale zvažuje aj refundáciu nájmu či pokazeného tovaru majiteľov povinne zatvorených prevádzok.

Dôvod na skrátené legislatívne konanie

Ako uviedol Viskupič, ide o opatrenia, o ktorých sa aktuálne uvažuje na podporu ekonomiky. “Veľmi rýchlo o nich bude rokovať vláda a pôjdu na schválenie do parlamentu. Samozrejme skráteným legislatívnym konaním. Práve toto je situácia, kde sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie – hrozia straty na životoch a Slovensku hrozia obrovské hospodárske škody,” uviedol na sociálnej sieti.

Významná časť opatrení sa týka oblasti daní a odvodov. Vláda podľa zoznamu zvažuje spomínané odloženie zaplatenia dane z príjmu všetkých daňovníkov do 30. septembra, zrušenie povinnosti platiť preddavky na daň z príjmu taktiež do 30. septembra, odloženie povinnosti platiť zdravotné a sociálne odvody a DPH za mesiace február až apríl pre obchod a služby, ktorým bolo nariadené zatvoriť a prevádzky postihnuté zatvorením škôl, odpustenie dane z motorových vozidiel za druhý kvartál a taktiež prednostné ukončenie kontrol DPH v určených prípadoch.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk – Klub 500 odporúča vláde riešiť ekonomiku ako celok, očakáva pomoc pre malých i veľkých © SITA Všetky práva vyhradené.


Top