Ste tu
Home > Rozhovory > KATKA BEREŠOVÁ O JEJ TOHTOROČNEJ SEZÓNE

KATKA BEREŠOVÁ O JEJ TOHTOROČNEJ SEZÓNE

Slovenská olympionička  a rodáčka z Trebišova, Katarína Berešová, momentálne prežíva vo svojej bežeckej kariére ťažké obdobie. Stojí pred veľkou sezónou, ktorej vrcholom je účasť na Letných olympijských hier v brazílskom Rio de Janeiro. O svojich tohoročných trápeniach a celej sezóne nám povedala viac v tomto exkluzívnom rozhovore.

Katka Berešová bojuje so zraneniami už od druhej časti minuloročnej sezóny.

Súčasťou športu sú aj zranenia, s ktorými sa stretáva každý športovec. Niektorí to majú jednoduchšie a zranenia sa im vyhýbajú, bohužiaľ, toto nie je môj prípad. Začiatok tejto sezóny a v podstate už aj celá druhá časť minuloročnej sezóny po šampionáte v Pekingu bola v znamení nie ideálneho zdravotného stavu. Mala som problémy s pravým chodidlom, respektíve s bolesťou v oblasti päty, členka a achilovky. Na jeseň to bolo na úrovni toho, že som dokázala trénovať aj s bolesťou a dotiahnuť sezónu až do záveru, kedy som mala posledný štart v decembri. S trénerom sme predpokladali, že po decembrovej, zhruba 21 dňovej prestávke, si telo oddýchne a aj bolesti prestanú, ale nestalo sa. Po opätovnom zahájení tréningového procesu sa mi po 14 dňoch bolesti vrátili, ale v oveľa vyššej intenzite.

Katka Berešová počas sústredenia
Katka Berešová počas sústredenia
Na sústredení v Španielsku problémy kulminovali

V januári som absolvovala 21-dňové sústredenie v Španielsku, kde som však trénovala alternatívne – 1 deň beh, 1 deň posilňovňa a stepper, 1 deň len ľahší výklus. Všetko bolo limitované bolesťou a po návrate som nemohla na nohu ani stúpiť. Nasledovali opakované obstreky a diagnostika chodidla, riešenie komplexného zdravotného stavu ohľadne možného zápalu v tele. Obstrek bolesť utlmil a nasledovalo sústredenie v Juhoafrickej Republike (február-marec pozn. red.). Tam bol súčasťou výpravy aj lekár, ktorý mi počas sústredenia aplikoval ďalší obstrek, keďže bolesť na seba nenechala dlho čakať. Následne som trénovala takmer 20 dní, no po návrate domov sa znova objavili problémy.

Akútny zápal obmedzuje Katku aj pri bežnej chôdzi

Účasťou na šampionáte v Cardiffe – Majstrovstvách sveta v polmaratóne som svoje behanie „ukončila“. Odvtedy riešime akútny zápal, ktorý ma obmedzuje aj pri chôdzi. Absolvovala som vyšetrenie magnetickou rezonanciou (1.apríl 2016), výsledkom čoho je zápal šľachy dlhého ohýbača palca a ešte ďalšie komplikácie v tejto oblasti. Aktuálne absolvujem rehabilitáciu v mestečku, kde bývam (Náměšť nad Oslavou), liečim sa aj antibiotikami. Je to pre mňa veľmi náročné obdobie. Uvidíme, kedy absolvujem najbližší štart tejto sezóny, na ktorý teraz vôbec nemyslím. Prvoradé je uzdravenie sa a plnohodnotné tréningy. Urobím maximum preto, aby som sa dala čo najskôr do poriadku. Zvažujeme aj ďalšie alternatívy liečby, tie však aplikujeme až po konzultácii môjho trénera s ďalšími odborníkmi.

Katka Berešová

 

Top