Ste tu
Home > Správy > Svet > Kanadu a severozápad USA zasiahla vlna extrémnych horúčav, krajiny hlásia desiatky úmrtí

Kanadu a severozápad USA zasiahla vlna extrémnych horúčav, krajiny hlásia desiatky úmrtí

Zdieľaj tento článok

30.6.2021 (Webnoviny.sk) – Severozápad Spojených štátov i Kanadu sužujú extrémne horúčavy, ktoré si už zrejme v oboch krajinách vyžiadali desiatky obetí.


Ako informuje spravodajský portál BBC, políciu v oblasti kanadského Vancouveru od piatka privolali k viac ako 130 prípadom náhleho úmrtia. Väčšinu obetí tvorili starší ľudia alebo ľudia s inými zdravotnými problémami. Priťažujúcim faktorom v mnohých prípadoch bola pritom podľa nich práve horúčava.


Počet náhlych úmrtí sa strojnásobil

Polícia predpokladá, že horúčavy prispeli k úmrtiu 65 ľudí v meste Vancouver, zatiaľ čo predmestie Burnaby hlási najmenej 34 náhlych úmrtí a oblasť Surrey ich zaznamenala 38. Počet náhlych úmrtí vo Vancouveri sa pritom podľa polície viac ako strojnásobil.

V utorok Kanada zaznamenala už tretí deň po sebe teplotný rekord, keď v Lyttone v Britskej Kolumbii namerali 49,5 stupňa Celzia. Pred týmto týždňom pritom podľa BBC teploty v krajine nikdy neprekročili 45 stupňov.

Teplotné rekordy hlási aj USA

Teploty na americkom pacifickom severozápade v pondelok tiež dosiahli rekordné úrovne. V Portlande, v štáte Oregon namerali 46,1 stupňa Celzia a v Seattli, v štáte Washington 42,2 stupňa, čo sú podľa Národnej meteorologickej služby najvyššie zaznamenané teploty od štyridsiatych rokov minulého storočia, keď začali viesť záznamy.

V utorok sa podľa agentúry AP týmto mestám trochu uľavilo a teplotný rekord zase padol v Spokane vo Washingtone, keď ortuť teplomera vystúpila na 42,2 stupňa. V oboch spomenutých štátoch pripisujú horúčavám asi desiatku úmrtí.

Extrémne vysoké teploty hlásia aj zo štátu Idaho, kde v utorok v Lewistone namerali 46,1 stupňa.

Viac k témam: extrémne počasie, horúčavy, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk – Kanadu a severozápad USA zasiahla vlna extrémnych horúčav, krajiny hlásia desiatky úmrtí © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top