Ste tu
Home > Správy > Svet > Kanadské mestečko zničil rozsiahly lesný požiar, množstvo ľudí prišlo o svoje domovy (video)

Kanadské mestečko zničil rozsiahly lesný požiar, množstvo ľudí prišlo o svoje domovy (video)

Zdieľaj tento článok

2.7.2021 (Webnoviny.sk) – Mestečko Lytton v kanadskej provincii Britská Kolumbia, ktoré v uplynulých dňoch lámalo teplotné rekordy, zničil lesný požiar.


Zhruba tisícka obyvateľov musela v stredu večer opustiť svoje domovy a vo štvrtok sa plamene úplne vymkli spod kontroly. Podľa provinčného ministra zodpovedného za bezpečnosť verejnosti Mikea Farnwortha, oheň zničil väčšinu domov a stavieb v Lyttone a niektorí obyvatelia sú nezvestní.


Viacero požiarov

Podľa hasičov požiar nekontrolovane horí na približne 80 kilometroch štvorcových a v regióne, ktorý sužuje vlna horúčav, sú aj ďalšie požiare.

„Tento týždeň v Lyttone zaznamenali tri po sebe nasledujúce dni rekordných teplôt v kanadskej histórii. Prežiť takúto horúčavu a príšerný požiar je pre ľudí v tejto komunite nesmierne znepokojujúce a namáhavé,“ vyjadril sa v televíznom vystúpení premiér Britskej Kolumbie John Horgan.

Poznamenal zároveň, že podľa informácií, ktoré sa k nemu dostali, mohol požiar spôsobiť vlak, no zatiaľ je príliš skoro to potvrdiť.

Rekordné teploty

Teploty v Lyttone prvý raz prekonali národný rekord v nedeľu, keď tam namerali 45,1 stupňa Celzia, v pondelok sa následne teplota vyšplhala na 47,9 stupňa a deň pred evakuáciou tam namerali rekordných 49,6 stupňa Celzia. V stredu horúčavy ustúpili na 39 stupňov.

Podľa oficiálnych údajov registrovali v oblasti počas uplynulých 24 hodín 62 nových požiarov a 29-tisíc úderov bleskov.

Požiar začína od 0:07 min.:

Viac k témam: extrémne horúčavy, extrémne počasie, horúčavy, lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Kanadské mestečko zničil rozsiahly lesný požiar, množstvo ľudí prišlo o svoje domovy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top