Ste tu
Home > Kultúra > História > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> KAMENNÝ MOST V LELESI

KAMENNÝ MOST V LELESI

Zdieľaj tento článok

Tento článok je presne pre teba! Avšak iba v prípade, že aspoň trochu máš rád/rada históriu a kultúru nášho regiónu. Ak sme sa trafili históriu do tvojho gusta, neváhaj si prečítať článok o kamennom moste v Lelesi, ktorý patrí medzi najkrajšie pamiatky nášho regiónu, no veľa ľudí o ňom doteraz nevie nič. Nech sa páči!


 

Kamenné mosty ako, nazvime to, architektonický prvok sa podľa dostupných informácií stavali na našom území už od 12.storočia. Keďže ich výstavba bola kvôli použitiu lomového kameňa technicky náročná, stavali sa len na významnejších cestách, kde v minulosti patrila aj frekventovaná gotická cesta, na ktorej sa tento most nachádza.


LELES4

Ak si poriadne všimneš fotografiu nad týmto textom, ktorý práve čítaš, určite si hneď všimneš jeho najväčšiu zaujímavosť. Každý z jeho štyroch klenbových oblúkov je inej veľkosti. Jeho dĺžka predstavuje 70 metrov a pôvod mu historici datujú na prelom 14. a 15. storočia. Je teda jedným z mála zachovaných gotických kamenných mostov na Slovensku.

LELES

V minulosti slúžil ako premostenie rieky Tisy, dnes sa však vypína len nad suchým korytom. Tento most v Lelesi je zasvätený sv. Gotthardovi a sv. Jánovi Nepomuckému a to vďaka rádu z Čiech, ktorý v 18. storočí prezval kláštor v Lelesi a priniesol sem kult týchto dvoch osobností.

LELES2

Do roku 1884 pri ňom socha sv. Gottharda dokonca stála, kde je teraz však nevieme. Poslednou rekonštrukciou prešiel v roku 1994  a v súčasnosti ho z dôvodov jeho ochrany ako technickej pamiatky môžu navštíviť len peší návštevníci a pre cestnú premávku je uzavretý.

LELES3

Chceš sa po ňom ísť poprechádzať aj ty? Neváhaj! Most sa nachádza pred obcou Leles na pravej strane z cesty na Kráľovský Chlmec.


Zdroj: Krásy pamiatok na Slovensku

Zdieľaj tento článok

Top