Ste tu
Home > Správy > Johnson požiada o prerušenie rokovania parlamentu, vraj budú mať dosť času na debatu o brexite

Johnson požiada o prerušenie rokovania parlamentu, vraj budú mať dosť času na debatu o brexite

28.8.2019 (Webnoviny.sk) – Britská vláda požiadala kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie rokovania parlamentu. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Schôdzu prerušia 10. septembra, len niekoľko dní po tom, ako sa poslanci po letnej prestávke vrátia do práce a zároveň len niekoľko týždňov pred termínom brexitu, ktorým je 31. október.


Podľa premiéra Borisa Johnsona sa následne 14. októbra uskutoční tradičný príhovor kráľovej v parlamente. Znamená to však, že poslanci zrejme nebudú mať dosť času, aby schválili zákony, ktorými by mohli zabrániť brexitu bez dohody.


Debata o brexite

Poslanec Konzervatívnej strany Dominic Grieve označil krok za “škandalózny” a varoval, že môže viesť k hlasovaniu o nedôvere Johnsonovej vláde. “Táto vláda padne,” dodal.

Premiér však tvrdí, že za návrhom pozastaviť činnosť parlamentu nie je snaha pretlačiť brexit bez dohody a poslanci podľa neho budú mať ešte dosť času na debatu o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Chce opäť otvoriť dohodu

Johnson žiada európsky blok, aby opätovne otvoril dohodu vyrokovanú jeho predchodkyňou Theresou Mayovou. Stále však trvá na tom, že Británia opustí úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej.

Práve tento postoj viedol britskú opozíciu k spolupráci v snahe podniknúť kroky na presadenie zákona, ktorý by zablokoval brexit bez dohody. V utorok o tom informoval líder labouristov Jeremy Corbyn. Keď však 10. septembra činnosť parlamentu pozastavia, ostane im na to len niekoľko dní.

Viac k témam: Brexit, britský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk – Johnson požiada o prerušenie rokovania parlamentu, vraj budú mať dosť času na debatu o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.


Top