Ste tu
Home > Médiá > Fotoreport > <i class="fa fa-camera"></i> JEDINEČNÝ SKAPALPESFEST UŽ TRETÍKRÁT V TREBIŠOVE

JEDINEČNÝ SKAPALPESFEST UŽ TRETÍKRÁT V TREBIŠOVE

Prvý septembrový víkend patril multižánrovému festivalu s príznačným názvom SkapalPesFest. Ten si už po tretíkrát našiel svoje miesto na Novej Koronči pri Trebišove.


V Trebišove skapal pes


Jednou z prvých vecí, nad ktorou sa človek počujúci o tomto festivale mladých, svojských umelcov, prvýkrát zamyslí, je bezpochyby jeho názov. „Tento festival sa volá SkapalPesFest preto, lebo keď sme sa pred troma rokmi začínali, práve veta „V Trebišove skapal pes“ rezonovala v našom okolí dosť často. A keďže sme vedeli, čo chceme robiť, zvolili sme takýto, pre Trebišov trochu ironický názov, dokazujúci opak, že v Trebišove pes neskapal,“ povedali organizátori.

IMG_0029

Festival postavený na DIY princípe

Anglická skratka DIY, teda Do It Yourself, v preklade „Urob si sám“ úplne presne vystihuje tento dva dni trvajúci festival. Za činorodou skupinou mladých ľudí organizujúcich tento festival totiž nestojí žiadna organizácia, politická strana, či náboženské hnutie. Príprava festivalu prebiehala svojpomocne, prípadne z vlastných zdrojov. „Zorganizovaním festivalu sme chceli ukázať, že všetko sa dá. Nikto nás finančne nepodporuje, účinkujúcich hudobníkov vyplácame z peňazí, ktoré zarobíme na vstupnom. Ak príde málo ľudí, sme v mínuse,“ pokračovali organizátori.

IMG_0038

Snažia sa, aby sa každý návštevník cítil potrebný

Festival je atypický nie len pre svoj, na prvý pohľad nevšedný, postup prípravy, ale aj preto, že na ňom okrem hudby nájdeš aj mnoho iných zaujímavých aktivít. „Rok 2015 pre nás znamená posun, DIY festival sme si totiž premenovali na DIO festival, čo znamená Do It Ourselves – Urobme si sami. Každého, kto sa príde na festival pozrieť, sa snažíme aktívne zapojiť. Je pre nás skvelou odmenou, ak ľudia, ktorí si za vstup zaplatili, za nami prídu s otázkou, či nie je potrebné s niečím pomôcť. Preto sa snažíme urobiť z každého návštevníka niekoho, kto sa aktívne zapojí a môže tak mať dobrý pocit zo svojho príspevku pre tento festival.“

Na návštevníkov čaká široké spektrum aktivít

Na SkapalPesFest-e okrem multižánrovej hudby lokálnych skupín a ľudí, ktorí tu tvoria, nájdu návštevníci stále niečo viac. Organizátori sa usilujú o to, aby si tu každý, kto príde, našiel niečo podľa svojho gusta. Tento ročník festivalu priniesol okrem spomínanej hudby aj priestor na vlastnú realizáciu na Graffiti stene, streľbu z luku, či takzvané deckovisko, kde boli prichystané aktivity aj pre tých najmenších.

IMG_0036

Samostatnou kapitolou je v tomto smere literárny stan, pod ktorým si návštevníci môžu čítať, zapájať sa do rôznych diskusií, alebo si vyskúšať Pub Kvíz a premietanie filmov. Výborným spestrením je možnosť vydať sa na komentovanú prehliadku mesta na bicykloch. „Na festival dostávame od našich návštevníkov výborne ohlasy. Páči sa im spôsob, akým robíme pre toto mesto niečo dobré a nové. Tieto pozitívne ohlasy nás stále posunú dopredu, takto stále vidíme zmysel v tom, čo robíme a nabije nás to energiou. Po skončení festivalu sa hneď tešíme na organizáciu toho ďalšieho,“ uzavreli organizátori.

IMG_0034 IMG_0031

FOTO: Daniel Fekete


Top