Ste tu
Home > Ekonomika > Automobilový priemyseľ > Jaguar Land Rover v Nitre posilní zameranie ekonomiky na automobilový priemysel, tvrdí analytička

Jaguar Land Rover v Nitre posilní zameranie ekonomiky na automobilový priemysel, tvrdí analytička

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Jeden z najvýznamnejších impulzov slovenského hospodárstva v posledných rokoch vstupuje do ostrej produkčnej fázy. Od štvrtka 25. októbra totiž spúšťa štandardnú výrobu automobilka Jaguar Land Rover vo svojej novej fabrike pri Nitre.

Podľa analytikov sa tento krok odzrkadlí na raste ekonomiky a pozitívnom vplyve na trh práce. Posun bude vidieť v priemyselnej výrobe aj exportoch, keďže väčšina produkcie závodu bude určená na vývoz.

Ako uvádza analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, celkový dopad však uvidíme až časom, keďže výroba bude nabiehať postupne až k svojmu cieľu v prvej fáze, ktorým je produkcia 150 tis. automobilov ročne.

Zrýchľovanie rastu hospodárstva

Slovensko však z rozhodnutia automobilky postaviť novú fabriku pri Nitre ekonomicky ťaží už dlhšie. Príspevok k rastu hrubého domáceho produktu bolo na Slovensku vidieť už počas investičnej fázy. Celková investícia totiž predstavuje 1,5 mld. eur, čo je približne 1,7 % tohtoročného očakávaného hrubého domáceho produktu krajiny.

Teraz by sa mal presunúť príspevok k rastu ekonomiky aj na výrobnú stranu cez spomínanú priemyselnú produkciu a export. Jaguar Land Rover sa tak podľa Muchovej popri naďalej rastúcom domácom dopyte bude významne podieľať na zrýchľovaní rastu hospodárstva Slovenska na tohtoročných očakávaných 3,9 % a budúcoročných 4,2 %.

Významný sektor

Nová automobilka tak ešte posilní zameranie slovenskej ekonomiky na automobilový sektor. Už v súčasnosti predstavuje výroba dopravných prostriedkov zhruba 35 % z celkovej priemyselnej výroby a v prepočte na 1 000 obyvateľov má slovensko dokonca svetové prvenstvo vo výrobe áut. Vlani to bolo 192 automobilov na 1 000 obyvateľov.

Ako dodáva Muchová, automobilový sektor je tak rovnako významným segmentom celkového slovenského exportu, keď sa podieľa zhruba 40 % na celkovom priemyselnom vývoze krajiny „Po spustení produkcie Jaguar Land Rover by sa tento pomer mal ešte zvýšiť,“ dodala analytička Slovenskej sporiteľne.

Zameranie na viac odvetví

Výstavba štvrtej automobilky na Slovensku však zároveň spúšťa aj diskusie týkajúce sa prílišnej zameranosti slovenského hospodárstva na automobilový priemysel.

Celkovo platí, že pre väčšiu stabilitu ekonomiky je dobrá diverzifikácia, čiže zameranie sa na viacero odvetví a nespoliehať sa iba na jedno. V prípade nepriaznivého vývoja v jednom sektore by tak škody pre ekonomiku boli viac rozložené a utlmené,“ tvrdí Muchová.

Slovensko sa však podľa nej nesústredí iba na jeden sektor. „K ďalším významným priemyselným odvetviam patrí výroba elektrických zariadení, či výroba a spracovanie kovov,“ dodáva analytička.

Viac k témam: automobil, Jaguar Land Rover v Nitre, Katarína Muchová
Zdroj: Webnoviny.sk – Jaguar Land Rover v Nitre posilní zameranie ekonomiky na automobilový priemysel, tvrdí analytička © SITA Všetky práva vyhradené.

Top