Ste tu
Home > Správy > Svet > Izrael sa mohol v Pásme Gazy dopustiť vojnových zločinov, komisárka OSN sa obáva ďalšieho násilia

Izrael sa mohol v Pásme Gazy dopustiť vojnových zločinov, komisárka OSN sa obáva ďalšieho násilia

Zdieľaj tento článok

27.5.2021 (Webnoviny.sk) – Izraelské sily mohli pri nedávnych bojoch s militantmi z organizácie Hamas v Pásme Gazy spáchať vojnové zločiny. Vyjadrila sa tak vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová.


Boje si vyžiadali 250 obetí

Komisárka vo štvrtok počas mimoriadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) o dianí v okupovaných palestínskych územiach skonštatovala, že aj ostreľovanie raketami zo strany Hamasu je jasné porušenie pravidiel vojny. Májové 11 dní trvajúce boje si vyžiadali viac ako 250 mŕtvych, prevažne Palestínčanov.


„Nálety v tak husto obývaných oblastiach vyústili do vysokého počtu civilných obetí a zranení, ako aj rozsiahlej deštrukcie civilnej infraštruktúry,“ povedala Bacheletová.

Takéto nálety podľa nej vyvolávajú „vážne obavy z dodržiavania rozdielov a proporcionality zo strany Izraela podľa medzinárodného humanitárneho práva“ a mohli by preto „predstavovať vojnové zločiny“.

Porušenie humanitárneho práva

V zjavnej narážke na taktiku Hamasu komisárka uviedla, že umiestniť vojenské stanoviská v husto osídlených civilných oblastiach alebo podniknúť útoky z nich bolo porušením medzinárodného humanitárneho práva.

Rakety Hamasu „nerozlišujú medzi vojenskými a civilnými objektmi a ich použitie predstavuje jednoznačné porušenie medzinárodného humanitárneho práva,“ povedala a dodala, že „konanie jednej strany však nezbavuje druhú stranu záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva.“

„Kým sa nebudú riešiť základné príčiny násilia, bude určite otázkou času, kedy sa začne ďalšie kolo násilia, ktoré prinesie ďalšie utrpenie a následky pre civilistov na všetkých stranách,“ upozornila Bacheletová.

Predmet celodennej diskusie

Celodenná diskusia zahŕňa svedectvá Palestínčanov, vyhlásenia 47 členských štátov UNHRC a tiež pozorovateľských štátov. Organizácia islamskej spolupráce predložila rezolúciu, ktorá by v prípade schválenia v rade viedla k bezprecedentnej úrovni kontroly.

Vytvorila by tak stálu komisiu na podávanie správ o porušovaní ľudských práv v Izraeli, Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Hlasovanie o návrhu rezolúcie pravdepodobne zakončí prevažne virtuálne zasadnutie UNHRC.

Izrael, s občasnou podporou USA, obviňuje radu z protiizraelskej zaujatosti a vo všeobecnosti odmieta spolupracovať s jej vyšetrovateľmi. Izraelský veľvyslanec Meirav Eilon Šahar vyzval členské štáty, aby boli proti štvrtkovému stretnutiu.

Viac k témam: Hamas, ľudské práva, Pásmo Gazy, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), vojnový konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Izrael sa mohol v Pásme Gazy dopustiť vojnových zločinov, komisárka OSN sa obáva ďalšieho násilia © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top