Ste tu
Home > Správy > Svet > Irán prestal zverejňovať snímky z jadrových zariadení, očakáva zmiernenie sankcií

Irán prestal zverejňovať snímky z jadrových zariadení, očakáva zmiernenie sankcií

Zdieľaj tento článok

23.5.2021 (Webnoviny.sk) – Medzinárodní inšpektori už nemajú prístup k snímkam z iránskych jadrových zariadení. V nedeľu to oznámil predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf s tým, prístup Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k snímkam vypršal v sobotu 22. mája.


Trojmesačná dohoda o uchovávaní záznamov

V decembri iránsky parlament schválil zákon o pozastavení časti inšpekcií MAAE v jadrových zariadeniach krajiny, ak európski signatári jadrovej dohody do februára neposkytnú Iránu pomoc zmierňujúcu sankcie v oblasti ropného a bankového sektora.


MAAE s Iránom uzavrela trojmesačnú dohodu o uchovávaní záznamov z monitorovacích prístrojov v jadrových zariadeniach. Teherán však pohrozil, že snímky zmaže, ak nedosiahnu dohodu. Osud snímok zatiaľ nie je známy a tiež nie je jasné, čo rozhodnutie Iránu znamená pre osobné kontroly inšpektorov z MAAE.

USA sú ochotné vrátiť sa k dohode

MAAE informovala, že jej generálny riaditeľ neskôr počas nedele so situáciou oboznámi novinárov. O prístup k snímkam iránskych zariadení MAAE prišla v čase eskalujúceho napätia počas diplomatického úsilia o zachránenie jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom z roku 2015.

Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 rozhodol o jednostrannom odstúpení USA od jadrovej dohody, po čom islamská republika začala obohacovať a skladovať urán nad úrovne, ktoré dokument zakotvuje. Administratíva súčasného prezidenta USA Joea Bidena je ochotná vrátiť sa k dohode.

Viac k témam: iránsky jadrový program
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán prestal zverejňovať snímky z jadrových zariadení, očakáva zmiernenie sankcií © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top