Ste tu
Home > Správy > Irán prepustil sedem členov posádky tankera, ktorý zadržali v Hormuzskom prielive

Irán prepustil sedem členov posádky tankera, ktorý zadržali v Hormuzskom prielive

4.9.2019 (Webnoviny.sk) – Irán prepustil na slobodu sedem z 23 členov posádky tankera, ktorý zadržali v júli v Hormuzskom prielive. Tanker patrí Švédsku a plavil sa pod britskou vlajkou.

Päť Indov, Lotyš a Rus už opustili palubu Stena Impero, ktorý podľa Iránu narušil medzinárodné námorné pravidlá a preto ho obsadili Iránske revolučné gardy.

Tanker odtiahli do iránskeho mesta

Británia vyslala na miesto svoju vojnovú loď, ktorá Irán upozornila na nezákonný krok, no nestihla prísť včas. Tanker medzitým stihli odtiahnuť do iránskeho mesta Bandar Abbás, kde je aj v súčasnosti.

Švédska spoločnosť Stena Bulk minulý mesiac potvrdila, že má obmedzenú komunikáciu s členmi posádky, ktorí sú zdraví.

Irán obvinili z pirátstva

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v stredu v štátnej televízii vyhlásil, že kapitán lode mal určiť sedem osôb, ktoré prepustia na slobodu. Pre tento krok sa rozhodli na základe „iránskych humanitárnych postupov„.

Zatiaľ nie je jasné, aký osud čaká zvyšných členov posádky. Zástupcovia Stena Bulk nemajú žiadne dôkazy o tom, že by Stena Impero porušila nejaké pravidlá. Británia tvrdí, že Irán nemal právo na zadržanie plavidla a obvinila ho z pirátstva.

Viac k témam: ropný tanker, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán prepustil sedem členov posádky tankera, ktorý zadržali v Hormuzskom prielive © SITA Všetky práva vyhradené.

Top