Ste tu
Home > Správy > Irán potvrdil test balistickej rakety, ktorý vyvolal búrlivý protest zo strany USA

Irán potvrdil test balistickej rakety, ktorý vyvolal búrlivý protest zo strany USA

TEHERÁN 11. decembra (WebNoviny.sk) – Irán potvrdil nedávny test balistickej rakety, ktorý odsúdili Spojené štáty americké. V utorok o tom informovala polooficiálna tlačová agentúra Fars, pričom citovala generála Amíra Alího Hadžizádeho, podľa ktorého to bol „dôležitý“ test.

Veliteľ leteckej divízie Revolučných gárd sa vyjadril, že búrlivý protest zo strany USA „naznačuje, že test bol pre ne veľmi dôležitý„.

Spojené štáty využili raketový test a vyzvali európske štáty, aby nasledovali ich príklad a obnovili sankcie voči Iránu. Svetové mocnosti v jadrovej dohode z roku 2015 vyzvali Irán, aby zastavil testovanie balistických rakiet, dohoda mu však takéto testy nezakazuje.

USA od zmluvy v máji jednostranne odstúpili. V rámci dohody Teherán obmedzil svoje jadrové aktivity výmenou za stiahnutie medzinárodných sankcií. Ostatní signatári sa naďalej snažia, aby zmluva platila.

Viac k témam: balistická raketa, raketové testy, sankcie proti Iránu, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán potvrdil test balistickej rakety, ktorý vyvolal búrlivý protest zo strany USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Top