Ste tu
Home > Správy > Irán podporuje európsky plán posilnenia jadrovej dohody, vyhlásil prezident Rúhání

Irán podporuje európsky plán posilnenia jadrovej dohody, vyhlásil prezident Rúhání

Zdieľaj tento článok

2.10.2019 (Webnoviny.sk) – Irán podporuje plán európskych krajín posilniť jadrovú dohodu, ktorú Teherán podpísal v roku 2015 so svetovými mocnosťami, a od ktorej Spojené štáty minulý rok odstúpili. V stredu to povedal iránsky prezident Hasan Rúhání.


Plán podľa neho počíta so zabránením Iránu získať jadrové zbrane, zaistením jeho podpory pre mier v regióne, uvoľnením amerických sankcií a s bezprostredným opätovným začatím exportu iránskej ropy. „Súhlasíme so všeobecným rámcom Európanov,“ povedal Rúhání počas zasadnutia kabinetu.


Za rozhovory sa v stredu v štátnej televízii vyslovil aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. Ako uviedol, aj napriek tomu, že štvorbodový plán francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nezahŕňa názory Iránu, je nevyhnutné, aby rokovania pokračovali správnou cestou. „V komunikácii budeme pokračovať,“ povedal.

Na začatie rozhovorov o nových podmienkach jadrovej dohody vyzývajú Teherán Francúzsko, Veľká Británia a Nemecko. K úsiliu sa podľa Zarífa pridal aj japonský premiér Šinzó Abe.

Viac k témam: jadrová dohoda, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán podporuje európsky plán posilnenia jadrovej dohody, vyhlásil prezident Rúhání © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top