Ste tu
Home > Správy > Iracký premiér Mahdí vyzval na ukončenie protestov, tie si vyžiadali už viac než sto obetí

Iracký premiér Mahdí vyzval na ukončenie protestov, tie si vyžiadali už viac než sto obetí

6.10.2019 (Webnoviny.sk) – Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval demonštrantov, aby ukončili svoje pouličné protesty, a povedal im, že je s nimi ochotný sa stretnúť a vypočuť si ich požiadavky.

Predseda sa tak vyjadril v sobotu v noci a okrem iného povedal, že bezpečnostným zložkám nariadili, aby nepoužívali ostrú muníciu, s výnimkou striktných prípadov sebaobrany.

Tisícky ľudí utrpeli zranenia

V metropole Bagdad a mestách na juhu krajiny ľudia protestujú už od utorka. Demonštranti najprv protestovali proti korupcii, nedostatočným základným službám a nezamestnanosti. Neskôr však protestujúci pridali ďalšie požiadavky vrátane rezignácie vlády.

Protivládne protesty sprevádzajú nepokoje a strety medzi demonštrantmi a bezpečnostnými silami, ktoré na nich použili slzný plyn i ostré náboje.

Demonštrácie si v Iraku od utorka vyžiadali 104 ľudí vrátane ôsmich príslušníkov bezpečnostných síl. V nedeľu to oznámil hovorca irackého ministerstva vnútra.

Ako uviedol, 6 107 osôb utrpelo zranenia, pričom 1 200 z nich patrilo k bezpečnostným zložkám. Či daný počet mŕtvych a zranených zahŕňa aj obete z nedele, nie je známe.

Mŕtvych vyhlásia mučeníkmi

Bezpečnostné zložky sa podľa Mahdího „snažia vykonávať ich povinnosti“ a tiež utrpeli straty vo svojich radoch. Premiér sľúbil, že o tom, kto strieľal ostrými nábojmi, rozhodne vyšetrovanie.„Nemôžeme prijať pokračovanie takejto situácie,“ povedal v prejave svojmu kabinetu, ktorý odvysielala televízia.

„Som pripravený ísť kamkoľvek, kde sú naši bratskí demonštranti, a stretnúť sa s nimi alebo poslať vyslancov na iné miesta bez ozbrojených síl. Pôjdem a stretnem sa s nimi bez zbraní a budem s nimi hodiny sedieť a počúvať ich požiadavky,“ vyhlásil Mahdí s tým, že „na oplátku“ chce koniec protestov.

Premiér zároveň oznámil zoznam výkonných rozhodnutí, ktoré sa sústreďujú na sociálne byty, podporu v nezamestnanosti a odborné školenie.

Okrem toho tiež nariadil, že osoby, ktoré zahynuli pri protestoch – demonštrantov aj príslušníkov bezpečnostných zložiek, budú považovať za „mučeníkov“ s nárokom na štátne dávky.

Prepady zahraničných redakcií

Sobota bola jedným z najnásilnejších dní protestov. V mestách Násiríja a Diwáníja demonštranti vyšli do ulíc aj napriek zákazu vychádzania, pričom v prvom menovanom zapálili kancelárie viacerých politických strán a jedného poslanca.

Okrem toho tiež v Iraku ozbrojenci prepadli redakcie viacerých médií.

V nedeľu boli ulice Bagdadu prevažne tiché, no plné trosiek a pneumatík z protestov. Študenti išli do škôl a vládni zamestnanci sa vrátili do práce.

Po cestách však prechádzalo málo áut a v mnohých štvrtiach zostali početne nasadení príslušníci bezpečnostných zložiek. Ozbrojené vozidlá blokujú v okruhu štyroch kilometrov prístup na námestie Tahrír, ktoré je hlavným bodom zhromaždení, uvádza agentúra AP.

Viac k témam: protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Iracký premiér Mahdí vyzval na ukončenie protestov, tie si vyžiadali už viac než sto obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top