Ste tu
Home > Ekonomika > Inšpektori SOI obdržali sťažnosť na igelitky zadarmo, pre koronavírus však nemohli situáciu preveriť

Inšpektori SOI obdržali sťažnosť na igelitky zadarmo, pre koronavírus však nemohli situáciu preveriť

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) dostali v roku 2020 jediný podnet za poskytovanie bezplatných igelitiek. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa SOI Danuša Krkošová. Uvedený podnet však pre pandémiu koronavírusu doteraz nebolo možné preveriť. Zákaz poskytovania bezplatných igelitových tašiek v obchodoch a prevádzkach platí od 1. januára 2018.


V roku 2018 uskutočnili inšpektori SOI celoslovenskú kontrolnú akciu zameranú na dodržiavanie platného zákazu. V 24 z 205 kontrolovaných prevádzok zistili, že prevádzka poskytuje zákazníkom igelitky zadarmo.


Predajniam uložili nápravné opatrenia

Prevádzkam preto uložili nápravné opatrenie, aby s bezplatným poskytovaním prestali. Pri opätovnej kontrole v roku 2019 zistili bezplatné poskytovanie igelitiek v jednej z 24 prevádzok, ktorej bola uložená pokuta 1 500 eur.

V roku 2019 obdržala SOI celkovo dva podnety na prevádzky, ktoré údajne poskytovali bezplatné igelitky, pri následnej kontrole sa však v ani jednej z nich podozrenie nepotvrdilo.

Rozkladajú sa storočia

Za bezplatné poskytovanie igelitových tašiek hrozí prevádzkam pokuta od 500 do 50-tisíc eur. SOI okrem spoplatňovania igelitových tašiek kontroluje aj to, či obchodník poskytuje spotrebiteľovi možnosť zakúpenia iných druhov tašiek.

Zákaz bezplatného poskytovania igelitových tašiek vstúpil do platnosti v rámci novely zákona o odpadoch. Igelitové tašky totiž predstavujú veľkú záťaž pre ekosystém. Doba ich rozkladu vo voľnej prírode môže byť až tisíc rokov. Ministerstvo životného prostredia SR chce preto v budúcnosti zakázať ich predaj úplne.

Viac k témam: igelitové tašky, Slovenská obchodná inšpekcia – SOI
Zdroj: Webnoviny.sk – Inšpektori SOI obdržali sťažnosť na igelitky zadarmo, pre koronavírus však nemohli situáciu preveriť © SITA Všetky práva vyhradené.


Top