Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Indonézska aerolinka Garuda žiada o zrušenie miliardovej objednávky lietadiel Boeing 737 Max 8

Indonézska aerolinka Garuda žiada o zrušenie miliardovej objednávky lietadiel Boeing 737 Max 8

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Indonézska letecká spoločnosť Garuda sa snaží zrušiť objednávku 49 Boeingov 737 Max 8 v hodnote miliárd dolárov po dvoch tragických haváriách tohto stroja.

Prvé formálne rušenie objednávky

Predpokladá sa, že ide o prvé formálne rušenie objednávky týchto lietadiel. Hovorca leteckej spoločnosti uviedol, že pasažieri „stratili dôveru“ voči tomuto stroju. Informuje o tom portál bbc.com.

Letecká firma sa snaží o zrušenie objednávky v čase, kedy sa vyšetrovatelia usilujú zistiť príčinu nedávnej havárie lietadla 737 Max 8 v Etiópii, pri ktorej zahynulo 157 ľudí. Išlo už o druhú tragickú nehodu tohto stroja v priebehu piatich mesiacov.

V októbri sa v Indonézii zrútil rovnaký stroj spoločnosti Lion Air, pričom o život prišlo 189 ľudí. „Poslali sme list firme Boeing so žiadosťou o zrušenie objednávky,“ povedal pre AFP Ikhsan Rosan, hovorca leteckej spoločnosti Garuda.

Podobnosti medzi nehodami lietadiel

Firma Garuda podľa agentúry AFP už prevzala jeden zo strojov 737 Max 8 v rámci objednávky 50 lietadiel, ktorých katalógová cena bola v roku 2014 v čase oznámenia kontraktu vo výške 4,9 mld. USD.

Hoci zatiaľ neexistuje definitívny dôkaz, že medzi haváriami strojov spoločností Ethiopian Airlines a Lion Air je súvislosť, francúzski experti analyzujúci údaje z čiernej skrinky letu Ethiopian Airlines uviedli, že úvodné vyšetrovanie poukazuje na „jasné podobnosti“. Vyšetrovatelia plánujú zverejniť predbežnú správu o havárii lietadla Ethiopian Airlines do polovice apríla.

(1 EUR =1,1387 USD)

Viac k témam: aerolinka Garuda, Boeing, Boeing 737 MAX, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302)
Zdroj: Webnoviny.sk – Indonézska aerolinka Garuda žiada o zrušenie miliardovej objednávky lietadiel Boeing 737 Max 8 © SITA Všetky práva vyhradené.

Top