Ste tu
Home > Ekonomika > Hydinári upozorňujú pred podozrivo lacnými vajciami, pri kúpe si skontrolujte hlavne dva údaje

Hydinári upozorňujú pred podozrivo lacnými vajciami, pri kúpe si skontrolujte hlavne dva údaje

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Nedostatku konzumných vajec sa slovenskí spotrebitelia pred tohtoročnou Veľkou nocou nemusia obávať. Slovenskí producenti sú schopní z vlastných zdrojov pokryť aj zvýšené požiadavky obchodných reťazcov a stravovacích zariadení vajcami rôznych veľkostí. Informovala o tom Únia hydinárov Slovenska (ÚHS).


Zvýšený dopyt

V období pred Veľkou nocou je podľa ÚHS každoročne zvýšený dopyt po slepačích vajciach. Nielen aby potešili v podobe rôznych kraslíc, ale sú aj súčasťou tradičných veľkonočných jedál.


Už niekoľko týždňov však pociťujú hydinári tlak obchodných reťazcov na znižovanie cien s úmyslom ponúkať vajcia v akciách a takto pritiahnuť do predajní zákazníkov.

Tesne pred dátumom spotreby

“Hydinárov to stavia do pozície, že odbytové ceny im ani nepokrývajú výrobné náklady, napriek tomu že už bol schválený zákon o neprimeraných obchodných praktikách. ÚHS preto predpokladá, že v tomto predsviatočnom období sa na slovenskom trhu objavia vo väčšej miere až podozrivo lacné vajcia z dovozu, veľakrát aj také, ktoré majú tesne pred dátumom spotreby. Dôkazom toho je fakt, že obchodný reťazec s tradične najnižšou ponukou slovenských potravín už má na pultoch poľské vajcia, ktoré v nedávnej minulosti sprevádzali kauzy so salmonelou a fipronilom a tak z nášho trhu na čas zmizli,” konštatovala ÚHS.

ÚHS dodala, že pritom ide o vajcia z klietkových chovov, ktorých majú domáci producenti plné sklady. Únia hydinárov Slovenska tiež upozornila spotrebiteľov, ktorí si chcú kúpiť čerstvé a zdravotne bezpečné vajcia vyprodukované na Slovensku, že by si mali pri kúpe skontrolovať nielen škatuľu, v ktorej sú vajca zabalené, ale aj overiť krajinu pôvodu priamo na škrupine vajca.

Viac k témam: ÚHS Únia hydinárov Slovenska, vajcia, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk – Hydinári upozorňujú pred podozrivo lacnými vajciami, pri kúpe si skontrolujte hlavne dva údaje © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top