Ste tu
Home > Ekonomika > Hotelieri majú vážne obavy, zdanenie príspevku na rekreáciu domácemu cestovnému ruchu len uškodí

Hotelieri majú vážne obavy, zdanenie príspevku na rekreáciu domácemu cestovnému ruchu len uškodí

Zdieľaj tento článok

4.11.2020 (Webnoviny.sk) – Zdanenie príspevku na rekreáciu spôsobí výrazný pokles domácich turistov na Slovensku a uškodí domácemu cestovnému ruchu. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) tak reaguje na poslanecký návrh novely zákona o dani z príjmu, ktorý odobril parlamentný výbor pre financie a rozpočet.


Ako informoval generálny manažér AHRS Marek Harbuľák, asociácia vyzýva poslancov, aby návrh nepodporili, lebo prispeje k poklesu počtu domácich turistov v nasledujúcich rokoch, ešte viac zaťaží zamestnávateľov a výrazne poškodí zamestnancov.


Výrazný prepad tržieb a pokles zamestnanosti

Asociácia upozorňuje, že žiadne iné odvetvie nezaznamenalo počas koronakrízy taký výrazný prepad v tržbách a pokles zamestnanosti ako práve cestovný ruch. Tento rok sa očakáva až pokles 50 percent, čo predstavuje vyše 8,7 milióna prenocovaní.

“Viac ako 20 000 malých a stredných podnikov, poskytujúcich služby cestovného ruchu a ich zamestnanci, budú v nasledujúcich mesiacoch a rokoch závisieť od domácich turistov a ich výdavkov. Podporou domáceho cestovného ruchu zároveň podporujeme aj ďalšie tisíce dodávateľov pre podniky v cestovnom ruchu,” zdôrazňuje vo svojom stanovisku AHRS.

Asociácia od štátu očakáva pomoc

Asociácia očakáva pomoc zo strany štátu podobne, ako vlády iných európskych krajín pomáhajú znížiť negatívne dopady koronakrízy a prijímajú viacero opatrení a daňových zvýhodnení s cieľom podporiť domáci cestovný ruch a podnikateľov v cestovnom ruchu.

“Návrhy predkladané do Národnej rady SR budú mať opačný efekt. Ešte viac prehĺbia krízu a dopady na cestovný ruch. Táto zásadná zmena, ktorá je predložená, berie tisícom podnikov a ich zamestnancom aj poslednú istotu, ktorú majú v domácich turistoch,” dodáva generálny manažér AHRS Marek Harbuľák.

Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Hotelieri majú vážne obavy, zdanenie príspevku na rekreáciu domácemu cestovnému ruchu len uškodí © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top