Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Hodina Zeme zhasne svetlá v stovkách miest na celom svete, v tme sa ocitne aj Bratislavský hrad

Hodina Zeme zhasne svetlá v stovkách miest na celom svete, v tme sa ocitne aj Bratislavský hrad

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Slovensko sa po desiaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu životného prostredia pod názvom Hodina Zeme. V sobotu 30. marca presne o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá v stovkách miest na celom svete, v tme sa ocitnú aj pamiatky, rôzne organizácie a inštitúcie, školy a iné budovy.

Ako uviedol vo vyhlásení Fond na ochranu prírody (WWF Slovensko), Hodina Zeme varuje, že sme možno posledná generácia, ktorá môže zachrániť našu planétu.

„Cieľom Hodiny Zeme je posilniť vedomie o dôležitosti ochrany prírody, trvalo udržateľného správania a spotreby, o minimalizovaní odpadov či zmene stravovania,“ konštatovala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

V jeden deň s prezidentskými voľbami

Na Slovensku sa do Hodiny Zeme zapojí najmenej 25 miest a desiatky firiem a organizácií. Ďalší sa môžu stále nahlásiť na stránke Hodina Zeme. Zhasnú dominanty ako Bratislavský hrad, Prezidentský palác v Bratislave, Bojnický zámok, Spišský hrad, Trenčiansky aj Nitriansky hrad, hrad v Starej Ľubovni, Hodinová veža v Banskej Bystrici či Mariánsky stĺp v Chrenovci-Brusne. Na Slovensku Hodina Zeme koliduje s druhým kolom prezidentských volieb, volebné miestnosti sa zatvárajú o 22:00.

„Netrúfame si predpovedať, ako prezidentské voľby ovplyvnia rozhodnutie miest a obcí zapojiť sa do kampane. Pre druhé kolo prezidentských volieb však v tomto roku neplánujeme večernú akciu v centre Bratislavy, ktorú sme posledné tri roky organizovali v spolupráci s magistrátom,“ uviedla pre agentúru SITA Helena Čárska z WWF Slovensko.

WWF Slovensko sa do Hodiny Zeme zapája aj online kampaňou. „Pozývame všetkých, aby vypli na hodinu svoje sociálne siete. V sobotu 30. marca o 20:29, teda tesne pred okamihom, keď zhasínajú svetové metropoly, dajme na Facebook či Instagram čisto čierny obrázok s odkazom – Túto hodinu vypínam #MojaHodinaZeme #Connect2Earth,“ povedala Plassmann.

Zapojili sa desiatky krajín

Zapojiť do kampane sa môže každý, nielen jednotlivci, ale aj firmy, hotely, školy, organizácie, politici či ministerstvá. Návody ponúka WWF i na adrese conect2earth.org.

Prvý ročník Hodiny Zeme sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kde sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova opery a do kampane sa zapojilo vyše dvoch miliónov ľudí. Odvtedy tento projekt podporili najväčšie metropoly po celom svete, ktoré poslednú marcovú sobotu vypnú všetky centrálne svetlá.

Minulý rok sa do kampane zapojilo skoro 190 krajín. Hodinu Zeme od roku 2011 koordinovali na Slovensku členovia Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenský zväz astronómov. Od roku 2016 sa pridala WWF Slovensko.

Viac k témam: ekológia, Hodina Zeme
Zdroj: Webnoviny.sk – Hodina Zeme zhasne svetlá v stovkách miest na celom svete, v tme sa ocitne aj Bratislavský hrad © SITA Všetky práva vyhradené.

Top