Ste tu
Home > Ekonomika > Hackeri ukradli z webstránky ponúkajúcej sexuálne služby údaje vyše štvrť milióna ľudí

Hackeri ukradli z webstránky ponúkajúcej sexuálne služby údaje vyše štvrť milióna ľudí

13.10.2019 (Webnoviny.sk) – Hackeri ukradli údaje o kontách viac ako 250-tisíc ľudí, ktorí používali holandskú webstránku ponúkajúcu sexuálne služby.

Ako informuje spravodajský portál BBC, z webstránky Hookers.nl unikli e-mailové adresy, používateľské mená aj šifrované heslá.

Chyba v softvéri

Útočník zrejme zneužil chybu, ktorú minulý mesiac našli v softvéri chatovacej miestnosti. Správy podľa BBC naznačujú, že hacker ukradnuté dáta ponúka na predaj na dark webe.

Hovorca webstránky Tom Lobermann povedal pre holandskú vysielaciu spoločnosť NOS, že ich útok neteší a upozornil, že sexuálni pracovníci a pracovníčky aj ich klienti, ktorí používali stránku, môžu byť v nebezpečenstve, ak by ich údaje ukradli a predali.

Stránka podľa neho o útoku informovala všetkých, ktorí u nich majú účty. V správe tiež ľuďom odporúčali zmeniť si heslá.

Dvojité víťazstvo

Odborník na technológie z NOS Joost Schellevis, ktorý videl časť dát ponúkaných na predaj, je presvedčený, že by nebolo zložité identifikovať používateľov webstránky podľa ich e-mailových adries. Schellevis kontaktoval podozrivého, podľa ktorého má o dáta záujem niekoľko ľudí.

Prash Somaiya z platformy HackerOne označil útoky na webstránky ako Hookers.nl za „dvojité víťazstvo“ pre kyberzločincov, pretože môžu podľa neho predať dáta aj vydierať používateľov.

O vydieranie sa pritom podľa neho môžu pokúsiť aj podvodníci, ktorí so zločinom nemajú nič spoločné, ale po zverejnení útoku sa rozhodnú vydávať za útočníkov, aby vymámili výkupné od každého, kto im na to skočí.

Viac k témam: hackeri, kybernetická bezpečnosť, kybernetický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Hackeri ukradli z webstránky ponúkajúcej sexuálne služby údaje vyše štvrť milióna ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top