Ste tu
Home > Správy > Svet > Grécka polícia zatkla podpredsedu krajne pravicového Zlatého úsvitu, Pappasovi sa darilo mesiace unikať

Grécka polícia zatkla podpredsedu krajne pravicového Zlatého úsvitu, Pappasovi sa darilo mesiace unikať

Zdieľaj tento článok

2.7.2021 (Webnoviny.sk) – Podpredsedu gréckej krajne pravicovej strany Zlatý úsvit v piatok vzali do väzby. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo Christosa Pappasa zadržal policajný protiteroristický útvar.


Päťdesiatdeväťročný bývalý poslanec bol takmer deväť mesiacov na úteku, pričom zmizol predtým, ako ho súd odsúdil na 13 rokov väzenia za účasť v kriminálnej organizácii.


Toxický Zlatý úsvit

Pappasa zatkli vo štvrtok večer v byte na predmestí Atén spolu s 52-ročnou ženou, ktorá teraz čelí obvineniam z napomáhanie osobe na úteku. Jeho právnik novinárom bez ďalších podrobností povedal, že Pappas trvá na tom, že ho zatkli počas návštevy a neskrýval sa tam. Polícia Pappasa, ktorý sa nakrátko postavil pred súd, odviedla do väzenia s vysokým stupňom stráženia v strednom Grécku.

Hovorkyňa vlády po zatknutí uviedla, že „grécka demokracia sa snažila zbaviť tohto jedu, toxického Zlatého úsvitu,“ a zatknutie Christosa Pappasa „uzatvára kapitolu tejto zločineckej organizácie“.

Získali aj zastúpenie v parlamente

Vlani v októbri spolu s Pappasom odsúdili aj ďalších 56 členov Zlatého úsvitu. Medzi nimi bol aj líder strany Nikos Michaloliakos a ďalší bývalí poslanci. Päťročný súdny proces v Aténach odštartovali po vražde rappera a ľavicového aktivistu Pavlosa Fyssasa v roku 2013, ktorého dobodal na smrť podporovateľ Zlatého úsvitu, ale aj zbití ľavicových aktivistov v tom istom roku a egyptských rybárov v roku 2012. Pappas bol 18 mesiacov v predprocesnej väzbe. Po prepustení zmizol.

Strana Zlatý úsvit bola založená v 80. rokoch ako neonacistická organizácia. Počas finančnej krízy v krajine získavala na popularite a v rokoch 2012 – 2019 mala dokonca svoje zastúpenie v parlamente.

Viac k témam: politik, väzeň na úteku, väzenie, Zlatý úsvit
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécka polícia zatkla podpredsedu krajne pravicového Zlatého úsvitu, Pappasovi sa darilo mesiace unikať © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top