Ste tu
Home > Spravodajstvo > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> GRAFFITI V PODCHODE NA ŽELEZNIČNEJ STANICI

GRAFFITI V PODCHODE NA ŽELEZNIČNEJ STANICI

Zdieľaj tento článok

Železničnú stanicu v Trebišove denne využije mnoho z nás. Či už na cestu do práce, domov alebo do škôl. Ešte donedávna sa na hlavné nástupište chodilo cez podchod, ktorý, povedzme si pravdu, zapáchal močovinou a nepôsobil príliš vábne. Situácia sa však zmenila.


Graffiti od roku 2012

Vo vyjadrení Železníc Slovenskej republiky sa píše, že s iniciatívou skrášliť železničný podchod týmito maľbami prišla na konci roka 2012 vtedajšia kancelária primátora. Železnice Slovenskej republiky, v ktorých vlastníctve je celý objekt železničnej stanice vydali na túto aktivitu súhlas, rovnako odsúhlasili návrh maľby a počas tvorby zaistili priestor, aby bol zabezpečený pohyb cestujúcich.


Pozri si video: Odchody a príchody vlakov z Trebišova

Súčasné vedenie mesta vo svojom vyjadrení píše: “Ku grafitom umiestneným v podchode na železničnej stanici Mesto Trebišov nie je oprávnené vyjadriť sa, nakoľko je celý objekt železničnej stanice výlučne majetkom ŽSR. Mesto nedostalo žiadnu žiadosť o povolenie na sprejové umenie na plochách spomínaného podchodu,” informovala Martina Mištaničová, referentka pre komunikáciu, propagáciu a styk s médiami.

Prečo práve graffiti?

Podľa Železníc Slovenskej republiky zámer umelcov bol získať priestor pre svoju tvorbu a skrášliť tak verejné priestranstvo, ŽSR  sa tak zbavili (premaľovaním) rôznych vulgarizmov a neprístojných podpisov vandalov.

graffiti 6

Zlepšilo sa niečo?

Od vzniku maľby, kde je vyobrazená mapa mesta, vyznačené hlavné orientačné body, ale aj erb mesta je samozvaných „umelcov“ menej.

Podľa môjho názoru takáto forma umenia železničnému podchodu jednoznačne prospela. Sú to maľby od umelcov, ktorí to vedia. A je rozdiel pozerať sa na maľbu, ktorá dáva zmysel ako na maľbu, ktorá nie je vydarená, nič mestské nesymbolizuje a v skutočnosti prostrediu viac škodí, ako prospieva.

kalendar_jul2016

Aký máte názor na toto skrášlenie Vy? Napíšte nám ho do komentárov na facebooku


Foto: autor

Zdieľaj tento článok

Top