Ste tu
Home > Správy > Francúzska polícia mobilizuje posily, v Paríži budú protestovať žlté vesty aj enviroaktivisti

Francúzska polícia mobilizuje posily, v Paríži budú protestovať žlté vesty aj enviroaktivisti

20.9.2019 (Webnoviny.sk) – Paríž čakajú cez víkend viaceré protesty, francúzska metropola preto mobilizuje tisícky policajtov, ktorých úlohou bude chrániť pamiatky a vládne budovy. Demonštrácie chystajú “žlté vesty“, odbory i environmentálni aktivisti.


Zmeny v dôchodkovom systéme

Organizátor protestov žltých viest Thierry-Paul Valette pre tlačovú agentúru The Associated Press v piatok povedal, že demonštranti si od sobotnej protestnej akcie v Paríži a ďalších mestách sľubujú oživenie svojho upadajúceho hnutia proti ekonomickej nespravodlivosti.


Francúzsky prezident Emmanuel Macron skôr počas roka reagoval na niektoré z požiadaviek žltých viest, ich hnev však momentálne rastie v súvislosti s plánovanými zmenami v nákladnom a komplikovanom francúzskom dôchodkovom systéme.

Demonštrácie klimatických aktivistov

Krajne ľavicový odborový zväz zamestnancov organizuje osobitný pochod proti dôchodkovej reforme, ktorá vyvoláva obavy, že ľudia budú musieť pracovať dlhšie a dostanú nižšie dôchodky.

Paríž čakajú aj demonštrácie klimatických aktivistov, ktorí vyzývajú na viac úsilia zo strany vlády a spoločností s cieľom znížiť emisie, zachrániť horiaci Amazonský prales či topiacu sa Arktídu.

Viac k témam: demonštrácie, dôchodková reforma, francúzska polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzska polícia mobilizuje posily, v Paríži budú protestovať žlté vesty aj enviroaktivisti © SITA Všetky práva vyhradené.


Top