Ste tu
Home > Zaujímavosti > Foto: Zomrel svetoznámy baran Chris, ktorý na sebe kedysi nosil 41 kilogramov vlny

Foto: Zomrel svetoznámy baran Chris, ktorý na sebe kedysi nosil 41 kilogramov vlny

22.10.2019 (Webnoviny.sk) – V Austrálii uhynul baran Chris, ktorý kedysi na sebe nosil vlnu enormnej hmotnosti. Zviera plemena merino si získalo celosvetovú pozornosť, keď ho objavili v roku 2015 potulovať sa v austrálskom buši neďaleko Canberry. Podľa odhadov malo na sebe šesťročnú vlnu.

Chris dostal následne nový „zostrih„, ktorý mu pravdepodobne zachránil život. Od tela mu totiž oddelili 41,1 kilogramu vlnenej prikrývky, čo sa ukázalo ako nový rekord. Je to pritom päťkrát väčšia hmotnosť, než je normálne. Podľa expertov preto bolo zdravie zvieraťa v ohrození.

Vlny ho zbavil národný šampión v strihaní oviec Ian Elkins. Ako povedal, za celú svoju 35-ročnú prácu sa s ničím podobným nestretol. Chrisov kabát mamutích rozmerov to nakoniec dotiahol až do austrálskeho národného múzea.

V utorok jeho opatrovatelia na farme v Novom Južnom Walese oznámili, že Chris uhynul na starobu. „Máme zlomené srdcia zo straty tejto milej, rozumnej a priateľskej duše,“ uviedla farma Little Oak Sanctuary na internete. Chris sa dožil asi desať rokov, čo je u týchto zvierat priemerná dĺžka života.

Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Zomrel svetoznámy baran Chris, ktorý na sebe kedysi nosil 41 kilogramov vlny © SITA Všetky práva vyhradené.

Top