Ste tu
Home > Správy > Foto: Rusko bude slobodné, skandovali demonštranti na proteste v Moskve, polícia zatkla stovky ľudí

Foto: Rusko bude slobodné, skandovali demonštranti na proteste v Moskve, polícia zatkla stovky ľudí

27.7.2019 (Webnoviny.sk) – Ruská polícia zatkla v sobotu stovky ľudí na proteste v centre Moskvy, kde sa dožadovali, aby sa opoziční kandidáti mohli zúčastniť na voľbách do mestského zastupiteľstva.

Protest zvolal Navaľnyj

Podľa monitorovacej organizácie OVD-Info do hodiny po začiatku demonštrácie policajti zadržali 317 ľudí. Moskovská polícia podľa tlačovej agentúry Tass hovorí o 295 zadržaných. Zatiaľ nie je známe, akým obvineniam môžu čeliť.

Na proteste je pravdepodobne niekoľko tisíc ľudí, no zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil ich počet. Demonštrantov sa snažila potlačiť poriadková polícia, niektorí sa však proti tomu fyzicky bránili. Dav skandoval rôzne slogany, ako napríklad „Rusko bude slobodné“.

Protest zvolal prominentný opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorého za to v stredu odsúdili na 30 dní vo väzení. Už pred protestom polícia zatkla v meste viacerých členov opozície a kandidátov vrátane Iľju Jašina, Dmitrija Gudkova a Ivana Ždanova.

Nedostatočný počet podpisov

Volebné orgány zakázali niektorým kandidátom z opozície zúčastniť sa na voľbách pre údajne nedostatočný počet podpisov na podpisových hárkoch. Tento krok sa stretol s protestmi už niekoľko dní pred sobotňajšou demonštráciou.

Moskovská mestská rada má 45 kresiel a v súčasnosti ju má pod kontrolou prokremeľská strana Jednotné Rusko. Voľby do zastupiteľstva sa uskutočnia 8. septembra.

Viac k témam: protest, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Rusko bude slobodné, skandovali demonštranti na proteste v Moskve, polícia zatkla stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top