Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Foto: NBS vydá zberateľskú mincu k 100. výročiu Univerzity Komenského

Foto: NBS vydá zberateľskú mincu k 100. výročiu Univerzity Komenského

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) – Národná banka Slovenska vydá v júni 2019 striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského v Bratislave (UK).

Vyberali z desiatich výtvarných prác

Ako agentúru SITA informovala Lenka Miller z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, do súťaže predložili desať výtvarných prác od siedmich autorov. Komisia odporučila prvú cenu a realizáciu návrhu Patrika Kovačovského.

„Návrh najlepšie vystihuje náplň prvej národnej univerzitnej vzdelávacej inštitúcie na Slovensku,“ píše sa v stanovisku Komisie na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí. Jej odbornými poradcami v procese hodnotenia bola zástupkyňa Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Ľubica Kázmerová a prorektor UK Vincent Múcska.

Pribudne známka aj medaila

„Sté výročie Univerzity Komenského v Bratislave pripadá na 27. júna 2019. V súvislosti so storočnicou najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity bude vydaná aj známka a medaila,“ priblížil rektor UK Karol Mičieta.

Slovenská pošta vydá príležitostnú poštovú známku v nominálnej hodnote 1,90 eura v náklade 200-tisíc kusov. Motívom je portrét Jána Amosa Komenského, priečelia budovy UK a žezlo rektora UK so znakom Slovenskej republiky.

Podobné motívy bude niesť aj pamätná medaila, ktorú univerzita dáva vyhotoviť pri príležitosti svojho jubilea v Mincovni Kremnica. Na averze medaily z patinovaného striebra je podobizeň Jána Amosa Komenského a na reverze historická budova univerzity na Šafárikovom námestí. Autorom výtvarného návrhu je sochár Alojz Drahoš, ktorý pôsobí na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK.

Viac k témam: Národná banka Slovenska (NBS), Patrik Kovačovský, Slovenská pošta, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: NBS vydá zberateľskú mincu k 100. výročiu Univerzity Komenského © SITA Všetky práva vyhradené.

Top