Ste tu
Home > Ekonomika > Foto: Ľudia vo Svidníku protestovali proti zrušeniu pôrodnice a za zriadenie urgentu

Foto: Ľudia vo Svidníku protestovali proti zrušeniu pôrodnice a za zriadenie urgentu

SVIDNÍK 7. decembra (WebNoviny.sk) – Viac ako sto ľudí vo Svidníku v piatok protestovala proti zrušeniu pôrodníckeho oddelenia v miestnej nemocnici. Nemocnica Svet zdravia ho plánuje uzavrieť už na budúci týždeň. Dôvodom má byť nedostatok lekárov i pôrodov.

Súčasťou protestného zhromaždenia, ktoré zorganizovalo občianske združenie Chránime kraj pod Duklou, bolo aj polhodinové blokovanie medzinárodnej cesty medzi Svidníkom a Stročínom. Protestujúci zároveň požadovali vo svidníckej nemocnici aj zriadenie urgentu typu 1.

Postupne upadá

„To je prvý krok k tomu, aby sme ukázali, že tí ľudia, ktorí tu prišli tak narýchlo a prišlo ich dosť, podporia našu snahu, aby gynekologicko-pôrodnícke oddelenie ostalo vo Svidníku. Šesťdesiatpäť rokov tu bola nemocnica a teraz vidíme, že to akosi postupne upadá. Čiže tie matky, ktoré sú z okolitých obcí, kde budú chodiť, kde budú dochádzať?“ spýtal sa predseda OZ Chránime kraj pod Duklou Jaroslav Mičák s tým, že o ďalších krokoch budú rokovať s vedením mesta a poslancami.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest proti zrušeniu pôrodnice vo Svidníku

Krajský a mestský poslanec Ján Vook ako jeden z iniciátorov protestu dodal, že ide o prvý krok v boji za zachovanie pôrodnice vo Svidníku. „Verím, že aj kompetentní na ministerstve zdravotníctva a vo Svete zdravia pochopia, že zdravie je prvoradé aj u nás na severovýchode Slovenska. A keďže naša nemocnica spĺňa všetky parametre, mala dostať už dávno urgent, aj keď tých pôrodov nemáme 500,“ zdôraznil Vook. Dodal, že počet pôrodov sa zvýšil, aj keď nedosahuje nemocnicou požadované číslo.

Nedostatok lekárov

„Už dvakrát bolo vyjadrenie z Inštitútu zdravotnej politiky, že 360 pôrodov je dostačujúci počet na to, aby nemocnica fungovala bezpečne a kvalitne,“ dodal Vook. K nedostatku lekárov uviedol, že nemocnica by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť ich presun z iných nemocníc.

Upozornil, že svidnícky región síce nie je najľudnatejší, ale v kraji je rozlohou najväčší a zahŕňa štyri okresné mestá. Zrušenie pôrodnice by preto skomplikovalo situáciu aj ľuďom z obcí v okolí Stropkova, Giraltoviec či časti Medzilaboriec.

Prevádzka pôrodníckeho oddelenia a neonatológie v nemocnici Svet zdravia vo Svidníku sa má skončiť k 17. decembru. Posledné rodičky plánujú do nemocnice prijať 14. decembra. Dôvodom rušenia je podľa nemocnice nedostatok zdravotníckeho personálu.

Neprekonali bezpečnostné minimum

Zároveň sa za posledných dvanásť mesiacov nemocnici nepodarilo dosiahnuť aspoň 500 pôrodov, čo je považované za bezpečnostné minimum. Nemocnica plánovala oddelenie zrušiť už začiatkom roka, napokon sa s predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva a Prešovského samosprávneho kraja dohodla, že oddelenie ostane v prevádzke do konca roka a ďalšie pôsobenie bude podmienené zvýšením počtu pôrodov minimálne na 500.

Podľa nemocnice ale napokon počet pôrodov len tesne prekročí hranicu 400. Rodičkám z regiónov Svidníka a Stropkova nemocnica ponúkla možnosť pôrodov v okolitých nemocniciach Sveta zdravia, a to v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v Michalovciach.

V prípade potreby sľúbila v dohodnutý termín zabezpečiť aj dopravnú zdravotnú službu. Vo svidníckej nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie.

Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Ľudia vo Svidníku protestovali proti zrušeniu pôrodnice a za zriadenie urgentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top