Ste tu
Home > Spravodajstvo > Fortuna liga bude pokračovať pred prázdnymi tribúnami, kluby chcú postupný návrat fanúšikov

Fortuna liga bude pokračovať pred prázdnymi tribúnami, kluby chcú postupný návrat fanúšikov

30.9.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyššia slovenská futbalová súťaž napriek vyhláseniu núdzového stavu v krajine a rôznym obmedzeniam zameraným na boj proti šíreniu koronavírusu bude pokračovať. Zmenou oproti doterajšiemu stavu bude len to, že hrať sa bude pred prázdnymi tribúnami.


Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v stredu popoludní informoval, že v prípade športových podujatí platí, že ak počet osôb vystupujúcich v mene organizátora, napríklad účinkujúcich, športovcov alebo organizačného tímu presiahne počet 50, podujatie sa môže uskutočniť, avšak bez prítomnosti obecenstva.


Program pokračuje

Vedenie Fortuna ligy vzápätí potvrdilo tento fakt a informovalo o pokračovaní súťaže bez účasti divákov.

“Avizované zrušenie športových podujatí, ani avizovaný maximálny počet 50 ľudí na športových podujatiach vrátane hráčov, realizačných tímov, organizátorov a pod. nie sú realitou. Fortuna liga tak bude pokračovať v štandardnom programe s jedinou výnimkou. Na zápasoch nebudú môcť byť prítomní diváci. Doteraz mohlo byť na štadiónoch 1000 resp. 500 fanúšikov,” uvádza sa na webe ÚLK.

“Vzhľadom na avizované opatrenia, ktoré ešte pred dvoma dňami hovorili o úplnom zákaze športových podujatí, je nové opatrenie akceptovateľné. Pre Fortuna ligu to znamená, že bude pokračovať v zabehnutom programe a už tento víkend sa odohrá 9. kolo. Po ňom príde na rad reprezentačná prestávka, počas ktorej sa môžu opatrenia opäť zmeniť. Futbal sa hrá pre fanúšikov, ich prítomnosť na štadiónoch je veľmi dôležitá z športového i finančného hľadiska. Nové nariadenie rešpektujeme a berieme ho ako krajné a núdzové riešenie. Veríme, že dlho nepotrvá a fanúšikovia sa vrátia opäť na tribúny. Naďalej budeme bojovať, argumentovať a presviedčať kompetentných, že existuje spravodlivejší, napríklad percentuálny alebo sektorový model, ktorý umožní fanúšikom sledovať zápasy priamo na štadióne za jasne stanovených hygienických opatrení, ktoré sú obsiahnuté v manuáli organizácie zápasov Fortuna ligy. Máme v rukách štúdiu od kolegov z asociácie Európskych líg, ktorá takisto potvrdzuje minimálne riziko šírenia vírusu pri zodpovednej organizácii športových podujatí. Pevne veríme, že predstavitelia štátu, respektíve Ústredného krízového štábu si nájdu priestor na rozumnú diskusiu o opätovnom a postupnom návrate fanúšikov na tribúny našich štadiónov,“ povedal prezident ÚLK Ivan Kozák na webe fortunaliga.sk.

Finančné dopady

Pripomenul tiež, že ďalšou vážnou témou sú avizované finančné kompenzácie.

“Chcem sa poďakovať všetkým zástupcom klubov, že dodali expresne rýchlo podklady pre Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Za nás môžem povedať, že sme k tomu pristúpili zodpovedne tak, ako počas celej pandémie. Spracovali sme podrobnú informáciu o finančných dopadoch na futbalové kluby, s dôrazom nielen na profesionálnu, ale aj mládežnícku časť. Teší nás, že štátny tajomník pre šport Ivan Husár, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera a celá sekcia športu sa tejto témy aktívne chopili a veríme, že výstup bude, čo najskôr známy. Futbal bol v špecifickej situácii, svoju predošlú sezónu dohral, hráči sú prevažne zamestnanci, teda dopad bol najväčší práve na futbal. Nemáme zmluvu so žiadnou štátnou akciovou spoločnosťou, bojujeme ako liga, či jednotlivé kluby o každého jedného sponzora, či vysielateľa svojou aktivitou. Doteraz sme nedostali žiadnu účelovú dotáciu naviazanú na pandémiu COVID-19. Veríme však, že táto aktuálna aktivita MŠVVaŠ bude úspešná a budeme odškodnení,“ dodal I. Kozák.

Viac k témam: Fortuna liga
Zdroj: Webnoviny.sk – Fortuna liga bude pokračovať pred prázdnymi tribúnami, kluby chcú postupný návrat fanúšikov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top