Ste tu
Home > Zdravie > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> V TREBIŠOVSKEJ NEMOCNICI VYHODNOTILI SÚŤAŽ O TITUL FLORENCE 2016

V TREBIŠOVSKEJ NEMOCNICI VYHODNOTILI SÚŤAŽ O TITUL FLORENCE 2016

TREBIŠOV │Trebišovská nemocnica zaradená v sieti Svet zdravia, a.s. bola počas víkendu dejiskom súťaže 20 študentov tretích ročníkov denného štúdia fakúlt ošetrovateľstva a diplomovaná všeobecná sestra zdravotníckych škôl o titul Florence 2016. Postúpili do užšieho výberu spomedzi takmer stovky súťažiacich z celého Slovenska.


Študenti súťažili v medicínskych i nemedicínskych kategóriách. V medicínskych predovšetkým mali ukázať svoje doteraz nadobudnuté vedomosti, zvládnutie asistencie pri náhlom pôrode tehotnej ženy na verejnosti, zhotovenie EKG záznamu, či sterilizáciu pracovného prostredia pred operačným výkonom v podmienkach reálnej nemocnice.


V nemedicínskych odboroch sa sústredili na systém platenia nemocníc zdravotnými poisťovňami, na finančné zdravie nemocnice a témou bol i dôraz na komunikáciu s pacientom.

Florence 2016

Florence 2016

Dohliadali skúsení odborníci

V prebiehajúcich skúškach v jednotlivých súťažných kategóriách dohliadali skúsení odborníci z  oddelení trebišovskej nemocnice. Zároveň odborne posudzovali a známkovali zručnosti a počínanie si súťažiach, na ktorých bolo spočiatku vidieť aj trému, ale napokon zmobilizované vedomosti v nečakaných situáciach väčšinou dobre zvládali.

Najživšie bolo na workshope v inscenovanom textilnom obchode, kde tehotná mamička začala mať pôrodné bolesti, pričom prítomní museli okamžite reagovať, aby jej pripravili čo najkomfortnejšie podmienky  na nastávajúci  pôrod.

Florence 2016

„Som veľmi rada, že mám v praxi možnosť vyskúšať nadobudnuté teoretické možnosti, pretože v škole sa s tým nestretávam,“ zdôverila sa Alžbeta Butkayová z Košíc, členka „zelenej“ zostavy študentov, keď ukončili workshop.

Alžbeta Butkayová pokračovala: „Vyskúšali sme s kolegami tímovú prácu a zásah tak, aby sa rodičke nič nestalo a šťastne porodila. Viem ako fungujú nemocnice, pochopila som, čo od nás očakávajú, ale aj my sme vyslovili svoje požiadavky. Po  ukončení školy budem analyzovať všetky možnosti, ktoré mi budú ponúknuté a potom sa rozhodnem ako ďalej. Prirodzene rada by som ostala pracovať u nás na Slovensku.“

Starí ľudia potrebujú pomoc mladých

Peter Ballek bol jedným z dvoch študentov, mužov, ktorí sa dostali do finálovej  dvadsiatky. Je študentom Trnavskej univerzity, Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce. Uvedomuje si, že práve táto oblasť je prefeminizovaná. Na našu otázku prečo sa rozhodol pre toto povolanie, odvetil, že je to vďaka jeho mame.

„Moja mamička bola chorá a ja som ju musel dlhšie ošetrovať. Nadobudol som už tu určité praktické skúsenosti. Viem, že pomoc nás mladých potrebujú najmä starší ľudia a ja by som sa chcel vydať práve touto životnou cestou, výdatne im pomáhať aj odborne.“

Florence 2016

Florence 2016

Agáta Lukáčová bola jednou z dohliadajúcich a hodnotiacich priebeh workshopu: “Sledujeme zvládnutie stresu, znalosť odbornej problematiky, ošetrenie novorodenca a podobné odborné zásahy, ktoré by študenti tretích ročníkov už mali ovládať a zvládnuť bez stresu. Som spokojná, ako to jednotlivci dokážu aplikovať v nečakaných vypätých situáciách“.

Všetkým dvadsiatim finalistom bolo ponúknuté garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia. Hlavnú cenu Florence 2016 získala Nikola Tomanová z Trenčianskej univerzity, Fakulty zdravotníctva. Cenu jej odovzdal Robert Hill, medicínsky riaditeľ spoločnosti Svet zdravia, a.s., primátor Trebišova Marek Čižmár a riaditeľ trebišovskej nemocnice Vladimír Dvorový.

Florence 2016
Za zvládnutie organizačných povinností boli odmenení aj odborní zamestnanci jednotlivých oddelení trebišovskej nemocnice.
Prví traja ocenení, uprostred víťazka Nikola Tomanová
Prví traja ocenení, uprostred víťazka Nikola Tomanová

Text & Foto: mz


Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top