Ste tu
Home > Šport > Fedcupový súboj Lotyšsko – Slovensko otvoria Ostapenková s Kužmovou

Fedcupový súboj Lotyšsko – Slovensko otvoria Ostapenková s Kužmovou

RIGA 8. februára (WebNoviny.sk) – Dvojka domácich Jelena Ostapenková a jednotka singlovej zostavy hostiek Viktória Kužmová nastúpia v sobotu o 14.00 h SELČ v Rige na prvú z dvoch dvojhier úvodného dňa víkendového stretnutia Lotyšsko – Slovensko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien.


Po nich sa na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave v Aréne Riga predstavia jednotka Lotyšiek Anastasia Sevastovová a dvojka nominácie SR na dvojhry Karolína Schmiedlová. Stanovil to piatkový žreb.


V nedeľu sa od 12.00 h SELČ podľa tradičného scenára MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) uskutočnia dvojhry Anastasia Sevastovová – Viktória Kužmová a Jelena Ostapenková – Karolína Schmiedlová a na záver príde na rad štvorhra Anastasia Sevastovová, Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová, Rebecca Šramková. Kapitáni Adrians Žguns a Matej Lipták však majú nárok na zmeny. Slovensko má k dispozícii aj Terezu Mihalíkovú.

Premiérový vzájomný súboj

Obe družstvá čaká premiérový vzájomný duel v súťaži. Slovensko figuruje na 12. priečke v renkingu krajín ITF, Lotyšsko je na 15. mieste. Tenistky Lotyšska čaká cez víkend historický prvé domáce stretnutie Pohára federácie.

Od roku 1992 štartovali hráčky pobaltskej krajiny iba v regionálnych skupinách. Účasť v 1. kole II. svetovej skupiny si Lotyšky vybojovali vlani v Rusku. Domáce reprezentantky zdolali po náročnom boji 3:2. Práve Sevastovová získala rozhodujúci tretí bod, keď uspela nad Jekaterinou Makarovovou 6:2, 7:5.

Nominácia Slovenska

Viktória Kužmová (46. vo svetovom rebríčku vo dvojhre/ 94. vo štvohre)
Karolína Schmiedlová (61. / -)
Rebecca Šramková (188. / -)
Tereza Mihalíková (360. / 238.)
kapitán: Matej Lipták

Slovenskou jednotkou bude Viktória Kužmová, momentálne 46. hráčka singlového rebríčka. V tejto pozícii to bude pre 20-ročnú Košičanku premiéra. V slovenskom tíme pre zdravotné problémy chýbajú skúsené hráčky Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková.

Reprezentantky SR sa naposledy predstavili v I.svetovej skupine v roku 2014, kedy v prvom kole podľahli doma Nemkám 1:3. Vlani v súboji play-off o postup do I. svetovej skupiny podľahli domácim Bieloruskám 2:3, keď o víťazovi stretnutia rozhodla až záverečná štvorhra.

Nový kapitán lotyšského tímu

Súperky Sloveniek Lotyšky nastúpia na stretnutie pod vedením nového kapitána. Tridsaťsedemročný bývalý profesionálny tenista Adrians Žguns nahradil v tejto funkcii Andisa Jušku.

Domáci tím sa bude spoliehať predovšetkým na kvality 28-ročnej Anastasie Sevastovovej (12. v renkingu WTA) a jej o sedem rokov mladšej krajanky Jeleny Ostapenkovej (22.), ktorá je víťazkou predvlaňajšieho Roland Garros. Zaujímavosťou je, že pobaltská krajina sa predstaví medzi najlepšími šestnástimi ženskými tímami sveta po takmer štvrťstoročí.

Nominácia Lotyšska

Anastasija Sevastovová (12. vo svetovom rebríčku vo dvojhre/ 63. vo štvrohre)
Jelena Ostapenková (22. / 37.)
Diana Marcinkevičová (279. / 226.)
Daniela Vismaneová (645. / -)
Patricija Spaková ( – / -)
kapitánka: Adrians Žguns

Vlani sa zo šiesteho triumfu z uplynulých ôsmich rokov vo Fed Cupe tešili české reprezentantky. Vo finálovom stretnutí v pražskej O2 Aréne zdolali 3:0 hráčky USA. V 1. kole tohoročnej edície súťaže sa predstavia domácim divákom v Ostrave v súboji proti Rumunkám.

Vlaňajšie neúspešné finalistky Američanky privítajú v Ashville tenistky Austrálie. Zostávajúce dvojice 1. kola svetovej skupiny tvoria Belgicko – Francúzsko a Nemecko – Bielorusko. Semifinále edície 2019, ale aj stretnutia play-off o svetovú skupinu a II. svetovú skupinu 2019, sa uskutočnia 20. – 21. apríla. Finále bude 9. – 10. novembra.

Pohár federácie (Fed Cup) – II. svetová skupina (1. kolo)

9. – 10. februára Riga (tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v Aréne Riga)

Sobota

postupne dve dvojhry od 14.00 h SELČ

Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová
Anastasia Sevastovová – Karolína Schmiedlová

Nedeľa

postupne dve dvojhry a štvorhra od 12.00 h SELČ

Anastasia Sevastovová – Viktória Kužmová
Jelena Ostapenková – Karolína Schmiedlová
Anastasia Sevastovová, Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová, Rebecca Šramková

Viac k témam: Pohár federácie – Fed Cup
Zdroj: Webnoviny.sk – Fedcupový súboj Lotyšsko – Slovensko otvoria Ostapenková s Kužmovou © SITA Všetky práva vyhradené.


Top