Ste tu
Home > Šport > Futball > FC Liverpool má na súperov novú zbraň, chce ju využiť už vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Realu Madrid

FC Liverpool má na súperov novú zbraň, chce ju využiť už vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Realu Madrid

Zdieľaj tento článok

5.4.2021 (Webnoviny.sk) – Anglický futbalový klub FC Liverpool plánuje vo štvrťfinálovej konfrontácii Ligy majstrov 2020/2021 proti španielskemu Realu Madrid použiť svoju najnovšiu zbraň – nový systém analýzy údajov. Informuje o tom web denníka Marca.


Úradujúci šampióni anglickej Premier League začali nedávno využívať systém s názvom “StatsBomb 360”, ktorý predstavuje revolúciu v analýze svetového futbalu.


Väčšia taktická výhoda

“Až doposiaľ boli všetky futbalové štatistiky spojené výlučne s loptou, napríklad s počtom prihrávok. Zakaždým, keď nastanú, môže to byť za rôznych podmienok – v inej pozícii, prihrávka pravou alebo ľavou nohou, výška, v ktorej sa lopta premiestňuje. V závislosti od poskytovateľa štatistík môžu byť údaje podrobnejšie alebo menej presné,” vyhlásil analytik spomenutého systému Pablo Peňa.

Liverpool však podľa neho využíva tie najpodrobnejšie analýzy – ktorí hráči najviac prihrávajú smerom dopredu, ktorí hráči sú schopní dostať loptu medzi jednotlivé línie, koľkých obrancov dokáže prihrávka eliminovať či aké možnosti riešenia situácie má hráč v danom okamihu.

Tímom, ktorý takéto analýzy využívajú, to podľa Peňu dodáva väčšiu taktickú výhodu oproti konkurentom.

Repríza finále zo sezóny 2017/2018

Prvý vzájomný duel týchto dvoch tímov sa uskutoční v utorok na madridskom Štadióne Alfreda Di Stéfana, odveta sa bude hrať o týždeň v stredu na liverpoolskom Anfielde.

Zápasy dvoch klubov, ktoré európsku klubovú súťaž číslo jeden vyhrali dovedna 19-krát (13x Real Madrid, 6x Liverpool, pozn.), budú zároveň i reprízou finále LM 2017/2018, keď v Kyjeve triufoval Real Madrid 3:1.

V utorok sa uskutoční ešte jedna štvrťfinálová konfrontácia, v ktorej Manchester City nastúpi proti Borussii Dortmund. Ďalšie dve štvrťfinálové dvojice, ktoré prídu na rad v stredu, tvoria FC PortoFC Chelsea a minulosezónni finalisti Bayern MníchovParíž St. Germain.

Viac k témam: Liga majstrov, StatsBomb 360
Zdroj: Webnoviny.sk – FC Liverpool má na súperov novú zbraň, chce ju využiť už vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Realu Madrid © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top