Ste tu
Home > Ekonomika > Facebook odstránil stovky falošných účtov zneužívaných na propagandu

Facebook odstránil stovky falošných účtov zneužívaných na propagandu

2.8.2019 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Facebook odhalila, že ľudia napojení na predstaviteľov vlády Saudskej Arábie používali falošné účty na šírenie propagandy.

Firma odstránila viac ako 350 účtov a stránok, ktoré sa týkali aj jej služby Instagram. Sledovalo ich približne 1,4 milióna ľudí. Ako uvádza BBC, nie je bežné, aby Facebook verejne spájal takéto aktivity s konkrétnou vládou. Saudská Arábia sa zatiaľ k prípadu nevyjadrila.

Podľa zástupcov spoločnosti si ľudia vytvorili účty tak, aby pôsobili ako občania konkrétnych krajín, alebo spravovali stránky vydávajúce sa za miestne spravodajské platformy. „Správcovia zverejňovali v arabčine správy o regionálnych novinkách a politických témach. Písali o korunnom princovi Muhammadovi bin Salmánovi, jeho ekonomickej a sociálnej reforme Vízia 2030 a úspechoch saudskoarabskej armády, najmä v konflikte v Jemene. Takisto často kritizovali susedné krajiny ako Irán, Katar a Turecko a spochybňovali dôveryhodnosť siete al-Džazíra či organizácie Amnesty International,“ uviedol Nathaniel Gleicher, vedúci oddelenia kybernetickej bezpečnosti spoločnosti Facebook.

Facebook čelí kritike za to, že nedostatočne bráni zverejňovaniu falošných informácií. Firma tiež pozastavila podobnú operáciu v Spojených arabských emirátoch a Egypte, kde pochybné účty nespojila s tamojšími úradmi.

Viac k témam: Facebook, propaganda
Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook odstránil stovky falošných účtov zneužívaných na propagandu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top