Ste tu
Home > Ekonomika > Eurozóne hrozí stagnácia, podľa agentúry Markit za to môže brexit aj protesty „žltých viest“

Eurozóne hrozí stagnácia, podľa agentúry Markit za to môže brexit aj protesty „žltých viest“

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Súkromnému sektoru v eurozóne hrozí stagnácia, varovala vo štvrtok agentúra Markit. Jej index nákupných manažérov (PMI) mapujúci aktivitu v spracovateľskom priemysle aj v službách menovej únie v januári klesol o 0,4 bodu na 50,7 bodu.

Klesol tak na päť a polročné dno a udržal sa iba tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu. Analytici pritom podľa rakúskej tlačovej agentúry APA prognózovali, že index v prvom mesiaci roka posilní na 51,4 bodu.

„Vzhľadom na to, že dopyt prvýkrát po viac ako štyroch rokoch oslabuje, sa eurozóna v januári ešte viac priblížila stagnácii,“ uviedol hlavný ekonóm agentúry Markit Chris Williamson. Na základe aktuálnych dát možno podľa neho očakávať, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v prvom štvrťroku medzikvartálne zväčší iba minimálne, a to o 0,1 %.

Za hlavné brzdy konjunktúry agentúra považuje pretrvávajúcu krízu v automobilovom sektore, obavy z brexitu, spory v medzinárodnom obchode a protesty tzv. žltých viest vo Francúzsku, dodal ekonóm.

Viac k témam: eurozóna, IHS Markit
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurozóne hrozí stagnácia, podľa agentúry Markit za to môže brexit aj protesty „žltých viest“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Top