Ste tu
Home > Ekonomika > Európska únia vyzvala 19 krajín, aby navrhli plán financovania rozpočtu eurozóny

Európska únia vyzvala 19 krajín, aby navrhli plán financovania rozpočtu eurozóny

BRUSEL 21. júna (WebNoviny.sk) – Lídri Európskej únie vyzvali 19 členských krajín, ktoré používajú euro, aby rýchlo naplánovali, ako budú financovať rozpočet eurozóny. Cieľom rozpočtu je stabilizovať ekonomiku menovej únie a posilniť spoločnú menu.

O myšlienke rozpočtu eurozóny diskutovali minulý týždeň ministri financií, ktorí sa dohodli na princípoch. Ešte však len majú rozhodnúť o jasnom pláne. Francúzsko si želá, aby rozpočet bol významný, ale iné krajiny uprednostňujú menší rozpočet.

Rozdiely pretrvávajú aj v otázke, ako by sa rozpočet eurozóny mal financovať, a to či prostredníctvom daní alebo priamymi príspevkami zo strany členských štátov. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že smerovanie k rozpočtu eurozóny „prehlbuje“ ekonomickú a menovú úniu.

Mário Centeno, šéf Euroskupiny združujúcej ministrov financií eurozóny, konštatoval, že naplánovanie schémy financovania rozpočtu bude centrom záujmu počas zvyšku roka.

Viac k témam: rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia vyzvala 19 krajín, aby navrhli plán financovania rozpočtu eurozóny © SITA Všetky práva vyhradené.

Top