Ste tu
Home > Správy > Svet > Európska únia pomôže Turecku ďalšími troma miliardami eur, ktoré majú ísť na migrantov

Európska únia pomôže Turecku ďalšími troma miliardami eur, ktoré majú ísť na migrantov

Zdieľaj tento článok

25.6.2021 (Webnoviny.sk) – Vedúci predstavitelia Európskej únie (EÚ) v piatok schválili plány poskytnúť Turecku ďalšie 3 miliardy eur na ďalšie poskytovanie pomoci sýrskym utečencom na jeho území a na pomoc „krajine polmesiaca“ pri zlepšovaní hraničných kontrol.


Mnohí utiekli pred konfliktmi

Ako uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová, plán vypracovala Európska komisia a čoskoro ho formálne schvália.


V roku 2015 vstúpilo do Európskej únie viac ako milión migrantov. Mnohí utiekli pred konfliktmi v Sýrii a Iraku, pričom ich prechod Tureckom následne ochromil zariadenia pre migrantov na gréckych ostrovoch a spôsobil jednu z najväčších politických kríz v EÚ.

Aby Turecko zastavilo odchod ľudí z jeho územia, EÚ ponúkla krajine 6 miliárd eur a perspektívu zrýchlených rozhovorov o členstve v EÚ spolu s bezvízovým stykom.

Milióny utečencov v Turecku

Európska komisia medzičasom poslala Turecku väčšinu finančných prostriedkov, napriek tomu, že prístupové rokovania sa však zastavili a Turecko stále nesplnilo niekoľko kritérií na zabezpečenie bezvízového styku.

Podľa odhadov sa na území Turecka momentálne nachádza približne 3,7 milióna utečencov zo Sýrie a státisíce z Libanonu a Jordánska.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia pomôže Turecku ďalšími troma miliardami eur, ktoré majú ísť na migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top