Ste tu
Home > Ostatné športy > Európska polícia dosiahla úspech v boji s dopingom, zhabala lieky a zatkla viac ako 200 ľudí

Európska polícia dosiahla úspech v boji s dopingom, zhabala lieky a zatkla viac ako 200 ľudí

9.7.2019 (Webnoviny.sk) – Európska polícia dosiahla veľký úspech v boji proti zneužívaniu liekov na dopingové účely pre športovcov.

V rámci medzinárodnej akcie „Operácia Viribus“ zatkli 234 ľudí a 3,8 milióna liekov a dopingových preparátov stiahli z obehu. Operácia sa uskutočnila v 23 krajinách Európskej únie a aj v ďalších desiatich štátoch, viedli ju národné policajné jednotky z Talianska a Grécka.

Zatvorili deväť podzemných laboratórií

Podľa údajov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) odstránili až 17 zločineckých skupín a zatvorili deväť podzemných laboratórií špecializujúcich sa na výrobu dopingových prostriedkov.

Rovnako zhabali 24 ton surového steroidového prášku. Rovnako odobrali 1357 vzoriek krvi a moču na športových podujatiach po celej Európe, súťaže ani konkrétnych športovcov nešpecifikovali.

Pracovníci WADA sa však podieľali na objavení nelegálneho systému obchodovania, v ktorom športovci – neprofesionáli využívali dobíjateľné kreditné karty na nákup malého množstva zakázaných látok. Získavali ich cez svojich sprostredkovateľov v telocvičniach či internetových lekárňach. Predajcovia využívali sieť sociálnych médií na propagáciu svojich produktov. Približne tisícka ľudí sa podieľala na fungovaní tohto systému, 839 prípadov sa už rieši súdnou cestou.

Celosvetová očista športu

Spolupráca viacerých zainteresovaných strán prinášala reálne výsledky a mohla mať dopad aj na užívanie dopingu v profesionálnom športe,“ uviedol riaditeľ spravodajskej služba WADA Günter Younger.

WADA tvrdí, že celosvetová očista športu sa reálne deje aj v oblasti korupcie a to za pomoci policajných zložiek a orgánov verejnej správy. Vlani v októbri americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo príslušníkov ruskej spravodajskej služby v prípade, ktorý zahŕňal WADA aj FIFA. V skorších mesiacoch roka 2018 sa zasa uskutočnila policajná razia v kanceláriách Svetovej biatlonovej únie v Rakúsku v prípade krytia ruského dopingu.

Polícia má k dispozícii odpočúvacie zariadenia či iné vyšetrovacie právomoci, ktorými antidopingové agentúry či športové organizácie nedisponujú. Aj preto došlo v poslednom čase k toľkým prípadom dopingového odhalenia,“ povedal Max Cobb, prezident Amerického biatlonu.

Viac k témam: doping, polícia, WADA Svetová antidopingová agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska polícia dosiahla úspech v boji s dopingom, zhabala lieky a zatkla viac ako 200 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top