Ste tu
Home > Správy > Svet > Európska komisia prešetruje nový maďarský zákon, je zameraný proti LGBTI ľuďom

Európska komisia prešetruje nový maďarský zákon, je zameraný proti LGBTI ľuďom

Zdieľaj tento článok

17.6.2021 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) prešetruje nový maďarský zákon, ktorý zakazuje sprostredkovať informácie zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu či zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov.


Informuje o tom portál Euronews s odvolaním sa na jej predsedníčku Ursulu von der Leyenovú, podľa ktorej posudzujú, či zákon porušuje relevantnú legislatívu Európskej únie (EÚ).


Bez diskriminácie

„Verím v Európu, ktorá prijíma diverzitu, nie v takú, ktorá to skrýva pred našimi deťmi. Nikto by nemal byť diskriminovaný na základe sexuálnej orientácie,“ uviedla von der Leyenová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Na príspevok predsedníčky EK zareagoval hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Ten sa vyjadril, že von der Leyenová ako matka siedmich detí určite chápe, „dôležitosť možnosti vzdelávať svoje deti v týchto citlivých veciach, ako uznáte za vhodné. O tom je tento zákon.“

„Och, a tiež o vytváraní závažných trestných dôsledkov pre pedofilické činy,“ napísal tiež v tweete.

Zákon má bojovať s pedofíliou

Zákon predstavila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Primárnym cieľom legislatívy je podľa vlády boj s pedofíliou. Zahŕňa tvorbu prehliadateľného registra odsúdených pedofilov a zvýšenie trestov pre odsúdených za sexuálne trestné činy s deťmi.

Tiež sa však zameriava na vzdelávacie materiály v školách či televízne vysielanie zamerané na mladistvých.

Obsahuje dodatky, ktoré zakazujú učiteľom diskutovať s deťmi o homosexualite a transrodových otázkach. To isté sa týka filmov či reklamy.

Za bolo viac než 100 poslancov

Legislatívu, ktorú ľudskoprávni aktivisti ostro odsudzujú, schválil maďarský parlament v utorok. Za ňu sa vyslovilo 157 poslancov, jeden bol proti.

K strane Fidesz, ktorá má v parlamente väčšinu, sa pripojili zákonodarcovia z opozičnej pravicovej strany Jobbik. Zvyšok opozície hlasovanie bojkotoval.

Viac k témam: homosexualita, LGBTI, maďarský premiér, zákon, zmena pohlavia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia prešetruje nový maďarský zákon, je zameraný proti LGBTI ľuďom © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top