Ste tu
Home > Ekonomika > Embraco Slovakia neplánuje prepúšťať, do závodu investovala japonská korporácia Nidec

Embraco Slovakia neplánuje prepúšťať, do závodu investovala japonská korporácia Nidec

Zdieľaj tento článok

18.10.2019 (Webnoviny.sk) – Do závodu spoločnosti Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi prišli za rok 2018 a prvých deväť mesiacov tohto roka investície v hodnote takmer 13 miliónov eur. Informovalo o tom v piatok vedenie spoločnosti takmer štyri mesiace po tom, ako sa stala súčasťou japonskej korporácie Nidec. Podstatná časť investícií sa týkala nových strojov a produktov. Vedenie spoločnosti v piatok počas výročného hodnotenia potvrdilo, že v závode, v ktorom pracuje viac ako 2 200 zamestnancov, sa po zmene neplánuje prepúšťanie, naopak, aktuálne tam majú neobsadených 50 pozícií.


Problém nájsť kvalifikovaných pracovníkov

Niekoľko mesiacov od ukončenia prevzatia japonskou korporáciou sa najväčší zamestnávateľ na Spiši naďalej zameriava na strategické dlhodobé ciele. Pre výrobcu kompresorov a kondenzačných jednotiek, predovšetkým pre komerčné chladenie, sú kľúčovými faktormi inovácie, zvýšenie úrovne výrobných prevádzok, získavanie a udržanie kvalitných zamestnancov.


Podľa generálneho riaditeľa závodu Marcela Borbu však Embraco, podobne ako ďalší zamestnávatelia, niekoľko rokov čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, naďalej si však drží pozíciu stabilného zamestnávateľa. Napríklad v tomto roku si podľa neho 193 zamestnancov pripomína 20 rokov práce pre spoločnosť.

“Je pravdou, že z nášho závodu každým mesiacom odíde tridsať zamestnancov, máme takúto prirodzenú fluktuáciu, ale na druhej strane aj tých tridsať zamestnancov naspäť príjmeme,” povedal pre médiá manažér logistiky Raduz Toporcer, podľa ktorého tam prepúšťanie neplánujú. V závode majú skôr opačný problém.

“Aj v dnešnej dobe máme stále 50 otvorených pozícií, neobsadených, a máme problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu,” doplnil s tým, že spoločnosť je aktuálne poddimenzovaná a organizuje nábory nových ľudí.

Nové zariadenia

Toporcer v piatok informoval aj o novinkách v spoločnosti, na konci leta 2019 bolo podľa jeho slov do výrobného procesu v rámci automatizácie implementovaných aj desať nových zariadení. Jedným z najnovších úspechov tunajšieho výskumno-vývojového tímu je kompresor NJX, ten sa vyrába zatiaľ v piatich variantoch, z ktorých jeden je dizajnovaný špeciálne pre dôležitého nemeckého zákazníka.

Stal sa súčasťou najpokročilejšieho modulu pre chladiarenské závody v Európe. „Vývoj NJX bol komplexným projektom, ktorý vymysleli a zrealizovali tunajší vývojári,“ doplnila Veronica Ignelzi, manažérka oddelenia Výskumu a vývoja v spišskom závode.

Japonská firma Nidec Corporation ukončila prevzatie brazílskeho výrobcu kompresorov Embraco od amerického Whirlpoolu v júli, vrátane jeho slovenského závodu v Spišskej Novej Vsi.

Chladiarenské kompresory

Spoločnosť Nidec, so sídlom v Japonsku, sa zameriava na vývoj, výrobu a predaj elektrických motorov. Po akvizícii firmy Secop v roku 2017 sa Nidec dostal aj k výrobe a predaju kompresorov pre chladiace zariadenia. Na Slovensku vyrábal elektromotory a kompresory prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Nidec Global Appliance Slovakia v závode v Zlatých Moravciach.

Začiatkom minulého roka podľa zverejnených údajov vo firme pracovalo takmer 1 200 ľudí a tržby podniku za rok 2017 prevýšili 200 miliónov eur. Na základe požiadavky Bruselu však firma závod predala investičnému fondu ESSVP IV spravovanému nemecko-švédskou private equity spoločnosťou Orlando Management.

Brazílska skupina Embraco sa zaoberala výrobou a predajom chladiarenských kompresorov. Jej závod v Spišskej Novej Vsi otvorili ešte v roku 1999. Zameriava sa predovšetkým na výrobu kompresorov pre komerčné chladenie a kondenzačné jednotky. Jej celkové výnosy za rok 2018 dosiahli viac ako 238 mil. eur a zisk prevýšil 8 mil. eur. Embraco bolo pritom vlastnené a kontrolované americkým koncernom Whirlpool.

Viac k témam: nedostatok kvalifikovaných pracovníkov
Zdroj: Webnoviny.sk – Embraco Slovakia neplánuje prepúšťať, do závodu investovala japonská korporácia Nidec © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top