Ste tu
Home > Správy > Svet > Egyptský súd opäť odročil konanie v kauze blokády Suezského prieplavu, strany získali čas na vyjednávanie

Egyptský súd opäť odročil konanie v kauze blokády Suezského prieplavu, strany získali čas na vyjednávanie

20.6.2021 (Webnoviny.sk) – Egyptský súd v nedeľu opäť prerušil konanie v kauze uviaznutej nákladnej lode Ever Given, ktorá v marci takmer na týždeň zablokovala Suezský prieplav. Ďalšie pojednávanie zvolal na 4. júla. Zúčastnené strany tak získajú viac času na rokovania o kompenzáciách.


Kompenzácie sú privysoké

Správa Suezského prieplavu pôvodne žiadala odškodné vo výške 916 miliónov dolárov. Čiastku neskôr znížila na 550 miliónov. Suma by mala pokryť náklady na záchrannú operáciu, financie za zastavenú dopravu v prieplave a tiež straty na poplatkoch za prechod kanálom počas týždňa.


Japonský majiteľ plavidla, spoločnosť Shoei Kisen Kaisha Ltd., a poisťovne tvrdia, že požadované kompenzácie sú stále príliš vysoké. Predtým ponúkli odškodné 150 miliónov dolárov, čo však správa prieplavu odmietla. Predchádzajúce pojednávanie súd odročil koncom mája.

Loď sa zasekla na brehu

Štyristo metrov dlhá a 200-tisíc ton ťažká loď sa 23. marca vzpriečila v prieplave a zasekla sa na brehu. Jej uvoľnenie okrem iného zahŕňalo flotilu silných remorkérov a bagrovacích plavidiel, ktoré odbagrovali 30-tisíc kubických metrov bahna a piesku.

Cez Suezský prieplav prechádza zhruba 12 percent svetového obchodu. Podľa dát časopisu Lloyd’s List, ktorý sa venuje nákladnej preprave, blokáda prieplavu denne bránila preprave tovaru v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov.

Viac k témam: súd, Suezsky prieplav, zaseknutá loď
Zdroj: Webnoviny.sk – Egyptský súd opäť odročil konanie v kauze blokády Suezského prieplavu, strany získali čas na vyjednávanie © SITA Všetky práva vyhradené.


Top