Ste tu
Home > Rozhovory > JUDr. EDINA KOCSISOVÁ: SLOVENSKÁ POLITIKA POTREBUJE SILNÉ ŽENY

JUDr. EDINA KOCSISOVÁ: SLOVENSKÁ POLITIKA POTREBUJE SILNÉ ŽENY

Edina_Kocsisová_001

Prečo sa ambiciózna mladá novinárka a právnička, spokojná so svojou kariérou a životom, rozhodne vstúpiť do „sveta mužov“ a angažovať sa politicky? Čo má spoločné vytrvalostný beh s rozvojom regiónu?  O týchto a ďalších témach nám porozprávala Edina Kocsisová, nezávislá kandidátka za poslanca Košického samosprávneho kraja.

Svoju kariéru ste odštartovali ako novinárka, ktorá  dostala na povrch aj kauzy v Košickom kraji. Presedlali ste však na právo a teraz ste si dali za cieľ posúvať rodný región vpred ako krajská poslankyňa. Čo vás k tomu viedlo? 

Už  ako novinár som sa snažila pozitívne ovplyvňovať osud nášho kraja. Moc médií je silnejšia, než si to dokážeme predstaviť, preto sú vhodným nástrojom dozoru nad činnosťou politikov. Ukázalo sa to napríklad pri kauze predraženého tendra na nákup luxusného auta pre predsedu KSK. Po tom čo som na to upozornila v košickom periodiku sa spustila vlna kritiky na celom Slovensku. Úrad Košického samosprávneho kraja pochybné verejné obstarávanie do 24 hodín zrušil. To, že som si napokon vybrala právnické povolanie bol pre mňa krok vpred. Som zástancom neustáleho posunu. Dôležitý je pre mňa nielen môj osobnostný rozvoj, ale aj pomoc nášmu domovu. Obyvatelia okresu Trebišov sa dennodenne stretávajú s problémami, ktoré do ich všedných dní  vnášajú trpkosť. Nedostatok peňazí a práce, alebo ťažkosti s dopravou sú len zlomkom všetkých ťažkostí. Bojuje však s nimi mnoho rodín. Ich milovaný domov sa tak mení na väzenie.

Edina_Kocsisová_001

Ako by ste opísali Edinu Kocsisovú ako človeka?

Som aktívna žena, pre ktorú sú nesmierne dôležité rodinné väzby a medziľudské vzťahy. Z vlastností, ktoré ma vystihujú by som vyzdvihla úprimnosť, poctivosť a empatiu. Narodila som sa v znamení barana, takže som veľmi tvrdohlavá a vytrvalá. Milujem čas strávený s mojim psíkom, vytrvalostný beh a skutočne sa odreagujem pri varení a pečení. Nie som však typické mestské dievča, pochádzam z tokajskej obce Viničky, rada sa preto vyberiem do viníc a nestránim sa ani motyky.

V čom vidíte zmysel či potenciál práce poslanca zastupiteľstva KSK?

Každý jeden krajský poslanec by mal chodiť s otvorenými očami a pýtať sa ľudí, čo ich skutočne trápi, a v súlade s tým vyvíjať aktivity. Hlavne nesmie zabudnúť na časť kraja, z ktorej pochádza. Krajská samospráva vplýva na dôležité sféry nášho života. Premena regiónu je ako beh, niektoré oblasti je možné rozvíjať šprintom, pri iných trvá rozbeh dlhšie, no hlavné je sa nezastaviť, vytrvať do cieľa. Je čas rozbehnúť vidiecky turizmus v okrese Trebišov, čo napomôže aj vytváraniu nových pracovných miest, je čo zlepšovať aj v oblasti zdravotnej starostlivosti a je potrebné skvalitniť aj stredoškolské vzdelávanie. Zásadné je zvyšovanie transparentnosti kraja. Verejnosť musí mať dostatok informácií o nakladaní s verejnými financiami a majetkom regiónu. Ako vyplýva z nedávno zverejnených prieskumov náš kraj je v celej krajine najuzavretejší, čo vytvára priestor pre korupciu.

Edina_Kocsisova_002

O hlasy voličov zabojujete ako nezávislý kandidát. Môže to byť výhodou oproti kandidátom politických strán?

V čase klesajúcej dôvery v politické strany je nezávislý kandidát dôveryhodnejšou alternatívou. Jednoznačné pozitívum je to, že nezávislý poslanec môže konať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, bez toho aby ho do rozhodovania tlačili záujmy politickej strany. Je zavislý len na vôli občanov. V kandidatúre ma podporili svojim podpisom stovky voličov, prejavili mi tým dôveru za čo som vďačná, zároveň pociťujem zodpovednosť.

V slovenskej politike  dominujú muži. Nepovažujete to za odrádzajúce?

Slovenská politika potrebuje silné ženy, ktoré okrem iného prinesú do tejto oblasti vyššiu mieru zodpovednosti, empatie a pozitivizmu. Do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja sa po posledných voľbách dostala z Trebišovského okresu jedna jediná žena! V súčasnosti je medzi 69 kandidátmi na krajského poslanca z okresu Trebišov len 12 žien. Je to zarážajúce a má silnú výpovednú hodnotu. Ženy často samé seba diskvalifikujú z akejkoľvek súťaže v práci, ako aj súkromí. Svojou kandidatúrou chcem preto povzbudiť nežné pohlavie, aby nabrali odvahu a sa začali angažovať v tom, čo ich skutočne poženie vpred.

Edina_Kocsisova_003


 

Kto je JUDr. Edina Kocsisová

Vek: 30 rokov, *Kráľovský Chlmec

Po ukončení štúdia na Gymnáziu v Trebišove, vyštudovala právo na Univerzite P. J. Šafarika v Košiciach.

Na konci štúdia sa začala venovať práci v médiach.

V rokoch 2011-2014 pôsobila ako redaktorka: RTVS, MTVA, denník Új szó (Petit Press), KOŠICE:DNES.

V súčasnosti pracuje, ako právnička a autorsky prispieva pre portál amikassa.sk.

Edina_Kocsisova_004


Redakcia
Redakcia
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top