Ste tu
Home > Zaujímavosti > Dvom posledným samiciam nosorožca tuponosého odobrali vajíčka, snažia sa tak zabrániť ich vyhynutiu

Dvom posledným samiciam nosorožca tuponosého odobrali vajíčka, snažia sa tak zabrániť ich vyhynutiu

23.8.2019 (Webnoviny.sk) – Experti na divú zver a veterinári úspešne odobrali vajíčka dvom posledným žijúcim samiciam nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni). Zostáva tak podľa nich nádej, že sa podarí zabrániť vyhynutiu tohto živočíšneho druhu. Vajíčka použijú na reprodukciu prostredníctvom náhradnej matky.

Túto priekopnícku procedúru vykonali vo štvrtok u Najin a Fatu, ktoré nemôžu otehotnieť. Celkovo im odobrali desať vajíčok. Tie umelo oplodnia zmrazenými spermiami od samca rovnakého druhu a následne vložia do tela samice nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum).

Odobratie vajíčok bolo spoločným úsilím Leibniz-Institut für Zoo-und Wildtierforschung (IZW) v Berlíne, talianskeho laboratória špecializujúceho sa na reprodukciu zvierat Avantea, ZOO Dvůr Králové v Českej republike, Ol Pejeta Conservancy v Keni a Kenya Wildlife Service.

Viac k témam: nosorožec, umelé oplodnenie, vyhynutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Dvom posledným samiciam nosorožca tuponosého odobrali vajíčka, snažia sa tak zabrániť ich vyhynutiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top