Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Dôverujú Slováci viac národnej rade, polícii alebo armáde? Zverejnili výsledky Eurobarometra

Dôverujú Slováci viac národnej rade, polícii alebo armáde? Zverejnili výsledky Eurobarometra

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Aktuálnu situáciu v Slovenskej republiky vníma pozitívne 47 percent občanov Slovenska. Hlavné problémy, ktorým SR čelí z pohľadu ľudí, sú nárast cien (37 percent) a zdravotné a sociálne zabezpečenie (34 percent).


Vyplýva to z výsledkov Národnej správy prieskumu Eurobarometer (EB), ktorý v stredu predstavili v Európskom informačnom centre v Bratislave. Národnej rade SR dôveruje 29 percent opýtaných a vláde SR 32 percent. Občanom EÚ sa cíti byť 77 percent obyvateľov SR.


Situácia pred eurovoľbami

Prieskum ďalej konštatuje, že najvyššiu mieru dôvery voči Európskej únií majú tí, ktorí preferujú strany Progresívne Slovensko a Spolu. Tento prieskum bol zameraný na to, ako sa vyvíja situácia pred eurovoľbami na Slovensku.

Prieskum sa robil na jeseň 2018 na vzorke 1 013 respondentov, spracovatelia porovnávali výsledky s jarnou vlnou prieskumu, vykonanou v marci 2018. Z jesenného prieskumu vyplýva, že prevládajú skôr neutrálne očakávania od budúceho vývoja krajiny – 55 percent ľudí si myslí, že sa situácia v najbližších 12 mesiacoch nezmení.

“Podiel pozitívneho vnímania EÚ sa počas roka nemenil, v oboch vlnách Eurobarometra bol na úrovni 33 percent,” informovala spracovateľka Národnej správy Alexandra Martináková. Ďalej uviedla, že EÚ pre občanov SR znamená najmä slobodu cestovať a študovať kdekoľvek v EÚ (56 percent).

Najdôveryhodnejšie médiá

Ako modernú inštitúciu EÚ vníma 74 percent občanov a ako demokratickú 69 percent. Európskej únii dôveruje 43 percent respondentov, čo je porovnateľné s priemerom všetkých krajín EÚ (EÚ28). Dôvera voči domácim inštitúciám je v porovnaní s európskymi orgánmi na nižšej úrovni.

“Národnej rade SR dôveruje 29 percent opýtaných a vláde SR 32 percent. Polícii dôveruje 45 percent Slovákov, čo je výrazne menej ako priemer EÚ28. Spomedzi národných inštitúcií Slováci najviac dôverujú armáde (59 percent),” podotkla Martináková.

Dodala, že optimistický pohľad na EÚ má 65 percent občanov SR. Slováci získavajú informácie o EÚ primárne z klasických médií – TV a rozhlas. Tieto média sú zároveň pre nich najdôveryhodnejšie,

Ďalší prieskum, ktorý realizovala agentúra Focus v januári 2019, priblížil vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko. Takisto bol uskutočnený na vzorke 1 013 respondentov. Prieskum skúmal dôveru voči Európskej únii podľa straníckych preferencií.

Polovici Slovákov by chýbal schengen

Podľa tohto prieskumu najvyššiu mieru dôvery voči EÚ majú tí, ktorí preferujú strany Progresívne Slovensko a Spolu. “Svojím spôsobom to poukazuje na prípravy na európske voľby, že tie strany sa spájajú a majú veľa spoločného. Najnižšiu dôveru voči EÚ majú tí, čo preferujú Ľudovú stranu Naše Slovensko,” povedal Miko.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že výhody členstva pociťuje 29 percent respondentov, pričom má najvyššiu reflexiu voľný pohyb. Výhody nepociťuje 63 percent respondentov a 62 percent nepociťuje problémy.

“Keby SR nebola v EÚ, polovici Slovákov by najviac chýbal schengen, čiže voľný pohyb osôb, spoločný európsky trh či možnosť čerpania prostriedkov z EÚ fondov,” podotkol Miko.

Trendy z minulých rokov

Na otázku, či členstvo pomáha pri ochrane krajiny pred hrozbami, si 43 percent respondentov myslí, že nám pomáha pred vojenskými útokmi a ovládnutím Slovenska cudzími mocnosťami, pred terorizmom a narušením vnútornej bezpečnosti SR, ďalej pred ekonomickou krízou a rastom nezamestnanosti, ale aj pred ohrozením biodiverzity lesov. Najmenej nám EÚ pomáha pred rastom cien potravín a iných tovarov.

Prieskum tiež skúmal pravdepodobnosť účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu. “Dvadsaťsedem percent opýtaných už dnes vie, že sa na voľbách zúčastnia, osem percent vie, že sa na nich na sto percent nezúčastnia. Nerozhodných by presvedčili vhodní kandidáti,” doplnil vedúci Zastúpenia EK na Slovensku.

Podľa analytika Pavla Baboša väčšina čísel len potvrdzuje trendy z minulých rokov. “To, čo vyčnieva, je dôvera. Udalosti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stoja za tým výkyvom voči vláde, polícii,” konštatoval Baboš.

Dodal, že pri hodnotení EÚ má Slovensko materiálne dôvody, čo podľa neho nie je prekvapivé, lebo aj politici to využívali, aby obhajovali členstvo v únii. “Prekvapivé je to, že dôvody na kritiku EÚ, ktoré sa vyskytujú v konšpiračných weboch, ako diktát Bruselu, či to, že EÚ fondy priniesli korupciu, sa ukazujú ako zanedbateľné,” konštatoval.

Viac k témam: eurobarometer, Európska únia, nárast cien, Progresívne Slovensko, zdravotné poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôverujú Slováci viac národnej rade, polícii alebo armáde? Zverejnili výsledky Eurobarometra © SITA Všetky práva vyhradené.


Top