Ste tu
Home > Správy > Donald Trump uznal suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami, Sýria jeho krok označila za facku

Donald Trump uznal suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami, Sýria jeho krok označila za facku

Zdieľaj tento článok

WASHINGTON 25. marca (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump podpísal vyhlásenie, ktorým uznáva suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami.


Dokument, ktorý šéf Bieleho domu podpísal počas návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo Washingtone, tak zvrátil viac ako polstoročnú politiku, ktorú v tejto súvislosti Spojené štáty viedli.


USA sa stali hlavným nepriateľom Arabov

Agresívne činy Iránu a teroristických skupín v južnej Sýrii vrátane Hizballáhu v súčasnosti naďalej robia z Golanských výšin možný východiskový bod pre útoky voči Izraelu – veľmi násilné útoky,” vyjadril sa Trump. Zároveň dodal, že uznať suverenitu mali už dávno, “pred mnohými prezidentmi“.

Na Trumpovo uznanie izraelskej suverenity nad Golanskými výšinami už reagovala Sýria, podľa ktorej tento krok spravil z Washingtonu “hlavného nepriateľa” Arabov. Vláda v Damasku tento krok zároveň označila za “facku” medzinárodnej komunite. Sýrske ministerstvo zahraničia uviedlo, že rozhodnutie USA predstavuje “najvyššiu úroveň opovrhnutia medzinárodnou legitimitou“.

Silnejšia pozícia prezidenta Netanjahua

Trump uznanie suverenity Izraela nad Golanskými výšinami avizoval už minulý týždeň na Twitteri. “Po 52 rokoch je načase, aby Spojené štáty plne uznali izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami, ktoré majú rozhodujúci strategický a bezpečnostný význam pre štát Izrael a regionálnu stabilitu,” napísal vo štvrtok. Trumpovo konanie posilňuje pozíciu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mesiac pred voľbami v Izraeli, ktorých výsledky by podľa predpokladov mali byť tesné.

Izrael sa zmocnil Golanských výšin od Sýrie počas vojny v roku 1967. Anektoval ich v roku 1981, čo však medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo.

Viac k témam: Golanské výšiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump uznal suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami, Sýria jeho krok označila za facku © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top